LIVETEXT final─â Cincinnati: Simona Halep - Garbine Muguruza 1-6, 0-6

simeon stalpnicul png
Simona Halep forţează obţinerea primului loc mondial pe tărâm americanFoto: Epa

Sear─â neagr─â traversat─â de Siona Halep. Rom├ónca a fost ├«nvins─â cu scorul incredibil de 6-1, 6-0 de Garbine Muguruza ├«n finala turneului de la Cincinnati, ├«n doar 53 de minute. Simona a ratat ┼či trecerea ├«n premier─â pe primul loc ├«n clasamentul mondial!

Ora 22.05: Simona Halep a pierdut incredibil meciul. Muguruza s-a impus cu scorul de 6-1, 6-0!

Ora 22.03: Simona Halep ├«┼či pierde din nou serviciul ┼či scorul este ireal: 1-6, 0-5! Muguruza va servi pentru meci.

Ora 22.00: Garbine Muguruza a c├ó┼čtigat cel mai lung game al meciului, care a durat aproape 13 minute: 0-4. Simona a ratat mai multe mingi de break.

Ora 21.46: Din p─âcate, ve┼čtile nu sunt deloc bune: Simona ┼či-a pierdut din nou serviiul: 0-3

Ora 21.43: Garbine Muguruza ├«┼či face serviciul ┼či conduce cu 2-0

Ora 21.38: Lucrurile continu─â la fel de slab pentru Simona Halep. Ea ┼či-a pierdut serviciul: 0-1

Ora 21.33: ├Än doar 23 de minute, Garbine Muguruza c├ó┼čtig─â primul set: 6-1. Simona nu se reg─âse┼čte deloc

Ora 21.31: Simona Halep ├«┼či pierde serviciul, din p─âcate f─âc├ónd ┼či dou─â duble gre┼čeli: 1-5

Ora 21.27: Simona ┼či-a chemat antrenorul,  pe Darren Cahill, care ├«ncearc─â s─â ├«i spun─â s─â deschid─â mai mult terenul adversarei f─âr─â s─â se gr─âbeasc─â. ┼×i s─â atace mai mult pe serviciul 2 al adversarei.

Ora 21.26: Ambele juc─âtoare ┼či-au c├ó┼čtigat serviciul, iar acum scorul este 1-4

Ora 21.18: Meciul nu merge deloc bine pentru juc─âtoarea noastr─â. Muguruza ├«┼či face din nou serviciul ┼či conduce cu 3-0.

Ora 21.15: SImona Halep ├«┼či pierde serviciul: 0-2

Ora 21.12: Primul set este c├ó┼čtigat de Garbine Muguruza.

Ora 21.08: Începe meciul. Muguruza se află la serviciu. Hai Simona!

Ora 21.00: Tenismenele au început încălzirea pe teren.

Ora 20.45: Juc─âtorele se afl─â ├«n vestiar ┼či fac ultimele mi┼čc─âri de ├«nc─âlzire. ├Än doar un sfert de or─â va ├«ncepe un meci istoric pentru tenisul rom├ónesc.

Simona Halep sper─â ca faptul c─â se afl─â a treia oar─â aproape de locul 1 s─â fie cu noroc, ├«n caz contrar urm├ónd s─â o perceap─â ca pe o nou─â experien┼ú─â. "Sunt mult mai relaxat─â acum. Nu m─â g├óndesc prea mult. ┼×tiu c─â dac─â voi continua la acest nivel, va veni ┼či locul 1. Dac─â nu m├óine, poate s─âpt─âm├ónile viitoare. Dar sunt mult mai bine acum.  Vreau s─â c├ó┼čtig, ┼či dac─â a┼ča pot deveni ┼či num─ârul 1, va fi ┼či mai special. Oricine poate deveni num─ârul 1, clasamentul este foarte str├óns. Eu sunt at├ót de aproape. Chiar vreau", a declarat Halep.

P├ón─â acum, Simona a mai avut dou─â ocazii de a deveni lider mondial ┼či de foecare dat─â ┼čansele i s-au scurs printre degete c├ónd era mai aproape de a pune m├óna pe ele.

Prima ┼čans─â a fost irosit─â pe 10 iunie 2017. ├Än finala de la Roland Garros, Halep pornea ca favorit─â ├«n meciul contra letonei Jelena Ostapenko. A condus cu set ┼či 3-0, chiar minge de 4-0, ├«ns─â ceva s-a ├«nt├ómplat ┼či a pierdut cu 6-4, 4-6, 3-6, rat├ónd at├ót trofeul de Grand Slam la care viseaz─â de c├ónd era mic─â, precum ┼či primul loc ├«n clasamentul mondial.

A doua ┼čans─â a fost irosit─â ├«n 11 iulie 2017. Erau sferturile de final─â ale turneului de la Wimbledon, c├ónd Simona Halep a jucat ├«mpotriva favoritei gazdelor, Johanna Konta. O victorie echivala cu urcarea pe primul loc ├«n lume pentru rom├ónc─â, dar, de┼či s-a aflat la doar dou─â mingi de meci ├«n setul secund, ea a pierdut dramatic, cu 6-7 (2-7), 7-6 (7-5), 6-4.

Acum, Simona a ajuns în fibnală după ce a spyulberat-o cu 6-2, 6-1 pe americanca Sloane Stephens. Diseară, adversară îi va fi spaniola Garbine Muguruza, campioana de la Wimbledon.

├Än acest moment, diferen┼úa dintre Pliskova ┼či Halep ├«n clasamentul WTA este de doar cinci puncte.