România și Cehia, egale după prima zi în FedCup

Simona Halep a controlat ambele seturi ale meciului cu SiniakovaFoto: AFP

Victorioase ieri, Simona Halep și Karolina Pliskova se înfruntă astăzi, la ora 14.00, într-un meci care poate decide cine merge în semifinalele FedCup

Calculele h├órtiei s-au confirmat, favoritele impun├óndu-se clar ├«n meciurile de ieri. ├Än prima partid─â, Mihaela Buz─ârnescu (locul 29 WTA) s-a ├«nclinat, 1-6, 4-6, ├«n fa╚Ťa Karolinei Pliskova (5 WTA). Dup─â un prim ghem extrem de disputat, ├«n care a ratat dou─â ╚Öanse de a puncta pe serviciul adversarei, rom├ónca a cedat ini╚Ťiativa, fiind dominat─â categoric de juc─âtoarea ceh─â. Astfel c─â setul 1 s-a ├«ncheiat ├«n numai 35 de minute. ├Än urm─âtorul, Miki a avut o evolu╚Ťie mult mai bun─â, fapt recunoscut ╚Öi de Pliskova la conferin╚Ťa de pres─â. Buz─ârnescu a servit mult mai bine ╚Öi a riscat mai mult. Echilibrul s-a rupt la 4-4, c├ónd Karolina a reu╚Öit break-ul ce a f─âcut diferen╚Ťa.  Dup─â meci, Mihaela Buz─ârnescu a declarat c─â ar accepta s─â fie ├«nlocuit─â ├«n meciul al doilea de simplu. "Sunt preg─âtit─â. M─â simt bine. Abia a┼čtept s─â joc, dac─â voi fi eu. Dac─â nu voi fi eu, voi fi acolo s─â sus┼úin echipa. Pentru c─â de asta suntem aici, ca echipa s─â c├ó┼čtiga la finalul celor dou─â zile. Nu conteaz─â c─â joc sau nu joc eu", a spus Miki, care s-a referit ╚Öi la suprafa╚Ťa de joc: "Nu mi s-a p─ârut o suprafa┼ú─â rapid─â, ci una medie, dur─â. Nu s─ârea mingea foarte mult. Pe mine nu m-a dezavantajat deloc ┼či nici lumina nu m-a deranjat", a declarat Buz─ârnescu, potrivit Telekom Sport.

Simona și-a respectat statutul

A doua partid─â s-a desf─â╚Öurat cam dup─â acela╚Öi scenariu ca prima, doar c─â de data aceasta reprezentanta ╚Ť─ârii noastre s-a aflat ├«ntr-o postur─â dominant─â. Fost lider mondial, actualmente pe locul 3, Simona Halep a ├«nceput ├«n tromb─â meciul cu Katerina Siniakova (locul 44 WTA), conduc├ónd cu 5-2 ╚Öi av├ónd 40-0. Const─ân╚Ťeanca n-a profitat de acest avantaj, c├ó╚Ötig├ónd setul cu 6-4. ├Än urm─âtorul, povestea nu s-a mai repetat. Halep ╚Öi-a respectat statutul ╚Öi a ├«ncheiat conturile mult mai repede (6-0).    C├ó╚Ötig─âtoarea confrunt─ârii dintre Rom├ónia ╚Öi Cehia, de la Ostrava, se va decide ast─âzi. O op╚Ťiune important se va lua chiar ├«n primul meci, care le opune pe liderii celor dou─â echipe, Halep ╚Öi Pliskova. Aceast─â disput─â va fi urmat─â de aceea dintre Buz─ârnescu ╚Öi Siniakova, iar ├«n caz de egalitate la 2 meciul de dublu va fi cel decisiv.

A╚Öa cum ne-au obi╚Önuit ├«n ultimii ani, suporterii echipei de FedCup a Rom├óniei ╚Öi-au f─âcut sim╚Ťit─â prezen╚Ťa ╚Öi ├«n sala-patinoar de la Ostrava. Printre ace╚Ötia s-a aflat ╚Öi Emil Boc, primarul Clujului f─âc├óndu-╚Öi apari╚Ťia cu o tob─â! De altfel, fostul premier al Rom├óniei a postat imagini de la meci pe pagina sa de Facebook cu mesajul: ÔÇŁClujul sus╚Ťine na╚Ťionala Rom├óniei la tenis!ÔÇŁ.

FedCup, Grupa Mondial─â, sferturi de final─âCehia ÔÇô Rom├ónia 1-1Fran╚Ťa ÔÇô Belgia 1-0Germania ÔÇô Belarus 0-2Australia ÔÇô SUA (dup─â ├«nchiderea edi╚Ťiei)Echipele c├ó╚Ötig─âtoare se calific─â ├«n semifinale, ├«nvinsele vor sus╚Ťine ÔÇŁbarajÔÇŁ de men╚Ťinere

Rom├ónia ÔÇô CehiaProgramul ├«nt├ólnirilorAst─âziKarolina Pliskova ÔÇô Mihaela Buz─ârnescu 6-1, 6-4Katerina Siniakova ÔÇô Simona Halep 4-6, 0-6M├óine, de la ora 14.00Karolina Pliskova ÔÇô Simona HalepKaterina Siniakova ÔÇô Mihaela Buz─ârnescuSiniakova/Krejcikova ÔÇô Begu/NiculescuMeciurile sunt transmise de Digi Sport ╚Öi Telekom Sport