Ce tupeu pe bascul Kepa! ┼×i-a ignorat antrenorul ┼či a r─âmas pe teren

Kepa îi face semn antrenorului că rămâne în teren

Portarul lui Chelsea a refuzat să fie schimbat în ultimul minut al prelungirilor din finala Cupei Ligii Angliei.

Cel mai scump portar din istoria fotbalului, Kepa Arrizabalaga, ┼či-a ignorat antrenorul care voia s─â-l schimbe ┼či a r─âmas pe teren, d├ónd vina ulterior pe o ÔÇ×ne├«n┼úelegereÔÇŁ ├«ntre el ┼či tehnicianul Maurizio Sarri.

A treia competi┼úie din Anglia, Cupa Ligii, a fost decis─â la penalty-urile de departajare, c├ó┼čtig de cauz─â av├ónd ÔÇ×cet─â┼úeniiÔÇŁ de la Manchester City (4-3, 0-0 dup─â cele 120 de minute regulamentare). ├Änainte de a se trece la loviturile de la 11 metri, meciul a fost marcat ├«ns─â de un episod rar ├«nt├ólnit. Antrenorul lui Chelsea, Maurizio Sarri, a vrut s─â fac─â o schimbare de portar, consider├ónd probabil c─â rezerva Caballero e mai inspirat dec├ót titularul Kepa. Numai c─â portarul cump─ârat de londonezi de la Bilbao pentru 80 de milioane de euro (record pentru un ap─âr─âtor al buturilor) i-a f─âcut semn lui Sarri c─â nu vrea s─â ias─â. Conform regulamentului FIFA, ├«n aceast─â situa┼úie extrem─â ÔÇ×jocul continu─âÔÇŁ, fotbalistul respectiv neav├ónd cum s─â fie scos cu for┼úa din joc. Evident, episodul a fost unul de ne├«n┼úeles la un asemenea nivel, iar bascul Kepa a fost acuzat de lips─â de respect. ├Än ├«ncercarea de a sp─âla rufele ├«n familie, antrenorul ┼či fotbalistul au dat vina pe tensiunea momentului ┼či pe o ne├«n┼úelegere legat─â de o posibil─â accidentare. ÔÇ×Mi-am v─âzut num─ârul pe pe pl─âcu┼ú─â, dar n-a fost inten┼úia mea s─â refuz schimbarea. Am vrut s─â spun doar c─â sunt bine, antrenorul credea c─â nu sunt ok. Era ultimul minut dintr-o final─â, se ├«nt├ómplau multe pe terenÔÇŁ, a declarat Kepa.