Debut nefericit în Conference League. CFR Cluj a pierdut în fața unei echipe de pe locul 11 în Cehia!

Camora a fost eliminat în minutul 52 pentru că a atins mingea cu mâna în fața porții lui BălgrădeanFoto: sportpictures.eu

CFR Cluj a pierdut meciul de debut în ediția 2021/2022 a Conference League: 0-1 (0-0) pe terenul lui Jablonec (Cehia). Unicul gol a fost înscris de Pilar, din penalty în minutul 52. La faza de dinainte, Camora (foto) a fost eliminat după ce a lovit mingea cu mâna în fața porții lui Bălgrădean, care a ieșit pe sub minge la o centrare... Meciul a fost dominat de formația aflată pe locul 11 în campionatul Cehiei.

După partidă, Andrei Burcă a declarat, la Pro X, că se vede că formaţia sa trece printr-o perioadă de schimbare şi că el şi colegii săi trebuie să muncească mai mult: “Trebuie să-i felicităm, consider că au fost mai buni per total, chiar dacă şi noi am avut anumite situaţii. Simt că putem mai mult. Trebuie să fim mai umili, să muncim mai mult la antrenamente. Se vede că trecem printr-o schimbare. Trebuie să punem capul în pământ, să muncim mai mult la antrenamente, să fim mai serioşi, tot noi trebuie să o scoatem la capăt. Această înfrângere trebuie să ne motiveze. Trebuie să fim foarte montaţi şi la retur să ne luăm revanşa. Camora este căpitanul nostru, toţi facem greşeli, dar cel mai important este să ne ridicăm de la pământ şi să ştim ce avem de făcut”, a spus Burcă la Pro X. În cealaltă partidă din grupă, Randers a remizat acasă, 2-2, cu AZ Alkmaar. Au marcat: Piesinger (min. 27), Jensen (min. 68), respectiv Clasie (min. 24), Pavlidis (min. 34).Etapa a doua programează, în 30 septembrie, meciurile CFR Cluj – Randers şi AZ Alkmaar – Jablonec.Au evoluat formațiile: Jablonec: Honus – Holik, Kubista, Zeleny, Krob – Plestil (Martinec, 77), Houska (Vanicek, 88), Povazanec, Kratochvil (Hubschman, 90+4), Pilar (Malinsky, 76) – Dolezal (Nesporm 76). Antrenor: Petr RadaCFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Burcă, Cestor, Camora – Deac (Boateng, 61), Bordeianu, Culio (Bouhenna, 56) – Omrani, Debeljuh (Păun, 80), Petrila (Costache, 61). Antrenor: Dan PetrescuArbitri: Enea Jorgji – Ridiger Cokaj, Denis Rexha – Eldorjan Hamiti (toţi Albania)