Manchester United a zdrobit-o pe AS Roma, Arsenal a strâns scorul pe terenul lui Villarreal

Cavani a marcat două goluri în poarta lui AS RomaFoto: EPA-EFE

Și în Liga Europa echipele din Anglia sunt bine poziționate după prima manșă a semifinalelor. Manchester United a surclasat-o (6-2) pe AS Roma, în timp ce Arsenal Londra a pierdut la limită (1-2) pe terenul lui Villarreal.

Paradoxal, italienii au început bine meciul de pe „Teatrul Viselor”. După ce Fernandes a deschis scorul în minutul 9, AS Roma a  trecut în avantaj prin reușitele lui Pellegrini (min. 15 - penalty) și Dzeko (min. 33). Accidentarea portarului Lopez și înlocuirea sa cu Mirante (min. 28) a avut efecte negative asupra jocului oaspeților. După pauză, Manchester United a dominat confruntarea și a marcat prin Cavani (min. 48, 64), Fernandes (min. 71 - penalty), Pogba (min.  75) și Greenwoos (min. 86). În celălalt meci al serii, Villarreal s-a impus în fața lui Arsenal, golurile fiind înscrise de Trigueros (min. 5) și Albiol (min. 29), respectiv Pepe (min.  73). În minutul 57, de la Arsenal a fost eliminat Ceballos. În minutul 80, a fost eliminat şi Capoue de la Villarreal.Meciurile retur se vor desfășura în 6 mai.