România - Insulele Feroe 1-0: Ne-a trecut glonţul pe la ureche!

Keseru a adus victoria Romaniei cu Insulele Feroefoto: Razvan Pasarica

România a învins cu scorul de 1-0 formaţia Insulelor Feroe, după o prestaţie mediocră.

C├ónd, ├«naintea partidei cu Insulele Feroe, c├ó┼úiva fo┼čti interna┼úionali rom├óni tr─âgeau semnale de alarm─â ┼či spuneau c─â nu suntem foarte departe ca valoare de adversarii no┼čtri din meciul de asear─â, toat─â lumea le-a s─ârit ├«n cap. Acum, la finalul unei victorii chinuite, 1-0, salvate de portarul Pantilimon, ne d─âm seama c─â vorbele nu erau aruncate ├«n v├ónt.

├Än concep┼úia oric─ârui microbist rom├ón, un meci cu Insulele Feroe nu poate fi altceva dec├ót unul de antrenament. Ipotez─â adev─ârat─â dac─â plec─âm de la premisa s─â juc─âtorii no┼čtri sunt profesioni┼čti adev─âra┼úi, care se preg─âtesc ┼či evolueaz─â ca ┼či cum ├«n fa┼ú─â ar avea campioana mondial─â, nu o modest─â selec┼úionat─â insular─â. Numai c─â nu to┼úi sportivii rom├óni pot fi Simona Halep, s─â lupte p├ón─â la epuizare indiferent de numele adversarei, a┼ča c─â asear─â, la Ploie┼čti, am asistat la unul dintre cele mai slabe meciuri ale na┼úionalei Rom├óniei din ultimii ani. Unicul gol al meciului a fost marcat ├«n minutul 21, de eternul Ke┼čeru, care e golgeter ├«n Rom├ónia chiar dac─â a plecat din Liga 1 de cinci etape. Acesta a trimis mingea ├«n poart─â dup─â o faz─â norocoas─â, mingea trimis─â din lovitur─â liber─â de Maxim fiind deviat─â de zid, izbind bara ┼či ajung├ónd la fostul atacant al Stelei, care a trimis din 4-5 metri ├«n poart─â.

Din p─âcate, festivalul de goluri la care sperau spectatorii care au umplut p├ón─â la refuz tribunele arenei s-a oprit la cifra unu, pentru c─â dup─â alte c├óteva ocazii ratate p├ón─â ├«n pauz─â, peste echipa noastr─â s-a a┼čternut cea┼úa. Repriza a doua a fost una dintre cele mai slabe f─âcute de na┼úionala noastr─â ├«n ultimii zece ani. Nu numai c─â juc─âtorii no┼čtri nu au mai marcat, dar ├«n ultimele 20 de minute au luptat pentru a men┼úine avantajul de pe tabel─â, feroezii pres├óndu-ne ├«n propria jum─âtate. Mai mult, ├«n ultimul minut au trecut ┼či pe l├óng─â egalare, portarul Pantilimon sco┼ú├ónd de la vinclu mingea trimis─â de Eddmunson.

Una peste alta, un rezultat bun pentru atingerea obiectivului, calificarea la Europene, dar slab pentru imaginea ├«n fa┼úa suporterilor. Care nu s-au sfiit s─â le strige ÔÇ×Ru┼čine! Ru┼čine s─â v─â fie!ÔÇŁ ┼či s─â ├«i fluiere la final pe juc─âtorii no┼čtri, spre sup─ârarea acestora. Partea bun─â e c─â tot ├«n gheata fotbali┼čtilor st─â ├«mp─âcarea cu publicul. O victorie ├«n Irlanda de Nord, ├«n iunie, ar ├«mp─âca definitiv na┼úionala cu fanii ei.