Tottenham s-a calificat în finala Cupei Ligii Engleze

Golul lui Brentford nu a fost validat pe motiv de ofsaidFoto: Guliver / GettyImages

Victorioasă cu 2-0 (1-0), pe teren propriu, în meciul cu Brentford, din liga a doua, Tottenham s-a calificat în finala ediției 2020/2021 a Cupei Ligii Angliei. În cealaltă semifinală, astăzi (miercuri, 6 ianuarie), la ora 21.45, se vor înfrunta rivalele din Manchester, City și United.

Golurile  echipei lui Jose Mourinho au fost înscrise de Sissoko (min.  12) și Son (min. 70). Oaspeţii au înscris în minutul 63, însă golul a fost anulat după consultarea VAR pentru un ofsaid. Dasilva (Brentford) a fost eliminat, în minutul 84, pentru un fault dur asupra lui Hojbjerg.În cealaltă semifinală, Manchester United e considerată favorită în fața lui City. Și aceasta fiindcă Pep Guardiola are șase jucători testați pozitiv cu COVID-19. „Nu avem mulți jucători. A disputa unul sau dou meciuri așa, mai merge, însă dacă situația se va prelungi va fi mult mai dificil. Important e că jucătorii cu COVID-19 se simt bine și să evităm pe cât posibil infectarea altora”, a spus tehnicianul spaniol la Sky Sports.