Victorie pentru CFR cu U. Cluj în Gruia și „se încinge” lupta pentru titlu
A fost nevoie de un singur gol înscris de CFR Cluj, care și-a adjudecat victoria, sâmbătă, cu 1-0, în fața celor de la Universitatea Cluj, pentru ca gazdele să reintre în lupta pentru tilu din Superliga României.

Dincolo de faptul că startul partidei din etapa a VI-a de play-off a fost întârziat câteva minute, prima parte a jocului nu a adus nimic notabil pe spațiul porții vreuneia dintre echipe, iar scorul era „alb” la pauză. Apoi, în repriza secundă, CFR Cluj a marcat, în minutul 70, din penalty, acordat de arbitrul Szabolcs Kovacs (38 de ani), după un henț comis de croatul Dino Mikanović (31 de ani) la un şut al lui Camora, iar Andrei Cordea (26 de ani) a transformat lovitura de la 11 metri. Câteva minute mai târziu, U. Cluj a cerut un penalty la căderea lui Andrei Coubiș (22 de ani) în careu, în minutul 74, însă arbitrul nu a fost impresionat. În cele din urmă, după succesul lui CFR, situația în clasament, la închiderea ediției, o ilustrează pe U. Cluj cu 39 de puncte, urmată de Universitatea Craiova cu 39 și, în fine, CFR, cu 37 de puncte.
„Se pot întâmpla multe!”
Victoria l-a păstrat, însă, cu picioarele pe pământ pe Daniel Pancu (48 de ani), antrenor care a prezentat echilibrat calculele sale pentru campionat: „Erau trei puncte foarte importante, în momentul de față am luat o opțiune serioasă la locul patru. Dar, cu acest echilibru, se pot întâmpla multe lucruri. Victoria e meritată, am fost echipa mai fresh! Am fost primii la minge. Nu am rezolvat atacurile în superioritate, dar iar mă întorc la tradiția clubului, e ceva în aer aici. Se pot întâmpla multe, se termină luna aprilie și suntem cea mai bună echipă din România în acest an calendaristic, în 2026! Am plecat de la -19, când am venit aici, Rapid și Botoșani aveau 19 puncte în plus. Acum, e incredibil, suntem la două puncte de lider! Se pot întâmpla multe. Printr-o conjunctură favorabilă, dacă aveam 1% șanse să fim campioni înainte de meci, acum avem 10-15% șanse să luăm titlul”. Mai departe, CFR se pregătește de un meci tare - deplasarea la Rapid.
U. Cluj, fără „asul din mânecă”: „Nu suntem Barcelona!”
De cealaltă parte, omologul său de la U. Cluj, italianul Cristiano Bergodi (61 de ani), a explicat că oboseala își spune cuvântul la „șepcile roșii”: „Oboseala s-a adunat în ultimele trei meciuri, nu am fost reactivi. Am închis bine spațiile, dar când aveam mingea nu ne mergea jocul. A fost un meci greu, ei au un stil bine conturat. Nu a fost ușor! A fost acel penalty, după o minge pierdută. Mergem înainte, fără să facem vreo tragedie, campionatul se joacă. Fondul de oboseală e motivul, dar e greu fără Lukić, ține de minge, ajută echipa, ține mingea sus! A fost al treilea meci într-o săptămână, nu e ușor. Am jucat trei meciuri, nu suntem Barcelona! E normal să ai probleme în al treilea meci, am jucat și fără cel mai important jucător. A făcut încălzirea, a simțit ceva și a trebuit să-l schimbăm de pe foaie. Sunt dezamăgit de rezultat, dar nu pot să reproșez nimic echipei. Ne-au dus pe primul loc, sunt în finala Cupei, ce pot să reproșez jucătorilor?! A fost al treilea meci într-o săptămână. Nu căutăm alibiuri, dar nu e ușor cu trei meciuri într-o săptămână, mai ales fără golgeterul campionatului”, a declarat Cristiano Bergodi. Cu puțin timp înainte de meciul de fotbal, golgheterul lu U. Cluj, bosniacul Jovo Lukić, a acuzat probleme medicale și n-a mai fost aliniat în primul 11, dându-i total peste cap planurile lui Bergodi, care s-a văzut nevoit să improvizeze. Scenariile, însă, nu par sumbre și există șanse să revină la următorul meci, când echipa sa va primi vizita lui FC Argeș - cel mai probabil, staff-ul medical nu a vrut să riște o posibilă accidentare mai serioasă, având în vedere că U. Cluj speră la titlu.


































