Remiză cu șase goluri între FCSB și CFR Cluj

23 ianuarie 2022

FCSB s-a salvat de o nou─â ├«nfr├óngere ├«n fa╚Ťa celor de la CFR Cluj ├«n ultimul minut al prelungirilor. Golul lui Iulian Cristea a parafat o remiz─â spectaculoas─â, 3-3.

Cristea a adus egalarea în prelungiri cu această lovitură de cap (FOTO: Sportpictures)

├Än meciul disputat duminic─â sear─â, pe Arena Na╚Ťional─â, FCSB a deschis scorul ├«n minutul 24, prin Octavian Popescu, dar p├ón─â la pauz─â s-a v─âzut condus─â prin ÔÇŁdublaÔÇŁ reu╚Öit─â de Debeljuh, ├«n minutele 36 ╚Öi 40. Egalarea a venit din nou ├«n minutul 71, c├ónd a ├«nscris nou-intratul Vali Gheorghe. Fostul stelsit Chipciu a readus campioana ├«n avantaj, ├«n minutul 77, pentru ca funda╚Öul bucure╚Ötenilor, Iulian Cristea, urcat ├«n atac, s─â marcheze cu pre╚Ťul unei accident─âri la cap golul egal─ârii ├«n minutul 90+4.

Debeljuh a marcat dou─â goluri contra FCSB (FOTO: Sportpictures)

La finalul partidei, Cristea, funda╚Öul FCSB, a recunoscut c─â habar n-a avut c─â a marcat: ÔÇŁAm o lovitur─â la cap, nu e grav, pentru asta muncim, s─â aducem puncte. Nu am v─âzut c─â a intrat mingea ├«n poart─â, colegii au s─ârit peste mine, eu sim┼úeam o durere mare la cap, doar ei au s─ârit peste mine ┼či strigau c─â e gol. Am sim┼úit spa┼úiul liber, am urcat, era ultima faz─â ┼či am zis c─â putem s─â egal─âm. ┼×tim c─â CFR este o echip─â bun─â, care prime┼čte greu gol. Cred c─â am pierdut dou─â puncte, trebuia s─â c├ó┼čtig─âm, am dominat meciul. Dac─â vom continua s─â muncim, va fi bine. Noi am gre┼čit, noi le-am oferit dou─â goluri", a declarat Cristea, care a ap─ârut la interviul de dup─â meci cu un bandaj la cap.

La r├óndul s─âu, c─âpitalul FCSB, Florin T─ânase, a declarat: ÔÇŁ┼×i din teren a fost un meci frumos, cu multe goluri. Din p─âcate am luat dou─â goluri din faze fixe. Exact de ce ne era fric─â nu am sc─âpat. Este bine c─â p├ón─â la urm─â am reu┼čit s─â egal─âm pe final ┼či s─â scoatem un punct. Primul gol al lor, cu spatele, a fost norocos. Dac─â nu luam acel gol din acea faz─â fix─â probabil altfel decurgea jocul. Este bine c─â am marcat trei goluri, ne d─â ├«ncredere pentru meciurile ce urmeaz─âÔÇŁ, a spus el.

├Än ceea ce-i prive╚Öte pe cei de la CFR Cluj, ace╚Ötia erau foarte sup─âra╚Ťi pentru c─â au ratat cele trei puncte. Autorul dublei, Debeljuh, a declarat: ÔÇ×A fost un meci bun, dar p─âcat c─â nu am c├ó┼čtigat. La primul gol al meu am avut noroc. Ar fi trebuit s─â c├ó┼čtig─âm, am fi meritat. La orice echip─â ai presiune, mai ales c├ónd vin concuren┼úi, m─â voi lupta pentru postul meu".

Chipciu, cel care a dat senza╚Ťia victoriei ╚Öi care a marcat pentru prima dat─â ├«n poarta fostei echipe, a fost impresionat de fanii gazdelor: ÔÇŁA fost o senza┼úie ciudat─â, aveai senza┼úia c─â po┼úi s─â dai gol dar po┼úi s─â ┼či iei. Suntem pu┼úin tri┼čti c─â n-am c├ó┼čtigat. Prima repriz─â m-a surprins, a fost un joc cu ritm. M─â a┼čteptam s─â fie un joc f─âr─â ritm. Am fost pu┼úin deruta┼úi c─â au jucat cu trei funda┼či centrali. Dar e trist c─â am pierdut ├«n ultimele momente. Un egal ├«n condi┼úiile astea care au fost ├«n seara asta e cam trist. Ar fi fost cam for┼úat s─â m─â bucur. Am avut parte de lucruri frumoase la Steaua, am luat trofee. Nu pot s─â uit asta ┼či este un semn de respect fa┼ú─â de oamenii care lucreaz─â aici ┼či fa┼ú─â de suporteri, care m-au primit destul de bine. Suporterii m-au surprins, m-au primit destul de bine, m─â a┼čteptam m─â trateze mai ostil. Sincer, dac─â ar fi fost vreodat─â ├«ntrebat de treaba asta cu Steaua ┼či FCSB a┼č fi fost de partea asta clar, dar acum pot s─â zic chiar mai mult datorit─â atmosferei din seara asta cred c─â asta e echipa Steaua Bucure┼čtiÔÇŁ.

mihai rait dorel din las fierbiti are o sotie superba cum arata si cat de frumoasa este ana maria size19 jpg