Șumudică nu câștigă, dar face show pe marginea terenului

Marius Șumudică a uitat rețeta victoriilor în Turcia. El a încheiat al optulea meci fără victorie cu Malatyaspor, dar le-a asigurat pe margine fanilor show-ul pe care îl așteptau.

Marius Șumudică este cel mai expresiv antrenor român (FOTO: Sportpictures)

Dacă s-ar da puncte pentru gesturile teatrale pe care le fac antrenorii pe marginea terenului, atunci Marius Șumudică ar fi tehnician de Liga Campionilor sezon de sezon. Din păcate pentru el, la fotbal se joacă pe puncte câștigate prin prestațiile fotbaliștilor, iar acolo Șumudică se bate să evite retrogradarea.

De când a preluat-o pe Malatyaspor, din prima ligă turcă, Șumudică parcă a uitat să câștige. Spera ca joi, împotriva fostei sale echipe, Kayserispor – formație a cărei poartă a fost apărată de Silbiu Lung jr. - să spargă ghinionul. Și așa părea până în minutul 90. Căci atunci elevii lui Șumi conduceau cu 2-1. Numai că, aproape la ultima fază, Pektemek a restabilit egalitate, făcându-l pe antrenorul român să-și arunce căciula de pământ. Asta după ce, în minutul 36, când Buyuk marcase golul care făcea ca Malatyaspor să aibă 2-0 pe tabelă, românul se trântise în genunchi și sărutase gazonul, spre deliciul fanilor, care au postat imaginile pe rețelele sociale.

🙏🏻 Adem Büyük'ün attığı gol sonrası Marius Sumudica'nın sevinci... #Seviyoruzİşte #YMSvKAY pic.twitter.com/I8CsTQKvB0

— beIN SPORTS Türkiye (@beINSPORTS_TR) December 23, 2021

În urma acestei remize, Yeni Malatyaspor, formația antrenată de Marius Şumudică, ocupă locul 18, cu 15 puncte acumulate după 18 etape.