27 milioane €, furate din fructe şi legume

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Zeci de arabi au înşelat statul român cu peste 27 de milioane de euro în doar câteva luni. Astea sunt rezultatele preliminare ale unei acţiuni de amploare care a vizat identificarea şi tragerea la răspundere a celor care se îmbogăţesc prin inginerii financiare.

Tir-uri pline cu fructe şi legume oprite pe zeci de kilometri. Şoferi nervoşi care nu înţelegeau sau se făceau că nu ştiu despre ce este vorba. Asta a fost atmosfera, ieri, la primele ore ale zilei, pe şoselele din jurul Capitalei.

Zeci de poliţişti, din Bucureşti şi Ilfov, au demarat o amplă acţiune de stopare a evaziunii fiscale a importatorilor de legume şi fructe. Concomitent, mascaţii au luat cu asalt peste 20 de locaţii unde figurau sediile firmelor. Metoda folosită este una cunoscută de anchetatori, însă pentru a proba a fost nevoie de multe luni de supraveghere.

Înfiinţau firme cu acte în regulă, dar pe lângă acestea mai dădeau naştere altor societăţi fantomă. Printr-un adevărat circuit de transfer marfă între societăţile reale şi cele ireale, se reuşea neplata TVA.

Marfa găsită a fost confiscată de poliţişti

simeon stalpnicul png

Marfa era adusă în ţară din Uniunea Europeană cu ajutorul tir-urilor. Anchetatorii au reuşit să desfiinţeze una dintre cele mai mari reţele de import legume şi fructe, majoritatea fiind cetăţeni sirieni, iraniei şi irakieni.

Ei au fost reţinuţi, iar marfa a fost confiscată până la finalizarea anchetei. Conform actelor a reieşit că paguba făcută la bugetul de stat în perioada iunie-octombrie, depăşeşte suma fabuloasă de 27 de milioane de euro. Banii nu vor mai ajunge niciodată în buzunarele Guvernului , deşi anchetatorii vor pune sechestru pe averile capilor reţelei.

Anchetatorii au ridicat de la sediile firmelor zeci de dosare, dar şi peste un miliard de lei

simeon stalpnicul png


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Ion Raţiu este prezentat drept „un constant opozant al lui Nicolae Ceauşescu “ în cei 50 de ani de exil jpeg
abstract blur supermarket department store (7) jpg
image png
full shot senior man with yoga mat jpg
fructe freepik1 jpeg
Dronă Constanța FOTO Facebook
varza gratis jpg
6e1320f4 58e6 4a97 801b 91a59766ae52 jpg
image
image