Apa caldă din calorifere, mai rece cu 6 grade

Ultima actualizare:

    Bucureştenii care locuiesc  în zonele centrală şi  semicentrală vor avea  apartamente mai răcoroase
Bucureştenii care locuiesc în zonele centrală şi semicentrală vor avea apartamente mai răcoroase

Se anunţă nopţi friguroase în apartamentele bucureştenilor. Apa caldă furnizată de RADET­ pentru încălzire ajunge în calorifere la o temperatură cu 6 grade mai mică.

Motivul? Regia termică are datorii mari la furnizorul de gaze, iar acesta a redus presiunea combustibilului folosit la prepararea agentului termic.

„Primăria nu mai plătise de două-trei luni subvenţia la căldură şi, prin urmare, distribuitorul ELCEN nu a putut plăti la timp factura la furnizorul de gaz. Situaţia s-a deblocat pe moment, întrucât am plătit 100 de milioane de lei din suma datorată, însă evenimentul se poate repeta dacă Municipalitatea nu va continua să asigure subvenţiile necesare", ne-a spus Mihai Becheanu, directorul RADET.

Acesta a precizat că, în această situaţie, apartamentele bucureştenilor vor fi mai reci cu circa 6 grade. „Cei care locuiesc aproape de CET-uri nu vor resimţi această diferenţă, însă pentru cei care locuiesc mai departe de sursa de energie termică, diferenţa de temperatură poate fi chiar mai mare", a conchis Becheanu.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
frig jpg
Proteste violente în Teheran, Iran FOTO AFP
image png
Ilie Bolojan, ședință de Guvern FOTO gov.ro
boats 7359055 1280 jpg
Economii  Foto Freepik com jpg
Vasi Radulescu, foto arhiva, Shutterstock jpg
balci din dobrogea anii 1900 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net