Emil Boc: «435 de spitale intră în evaluarea Ministerului Sănătăţii»

Ultima actualizare:

    Primul ministru desemnat, Emil Boc
Primul ministru desemnat, Emil Boc

Un număr de 435 de spitale vor intra în evaluarea Ministerului Sănătăţii, a anunţat, luni seară, premierul Emil Boc.

"435 de spitale intră în evaluarea Ministerului Sănătăţii. Vreau să spun că şi aici (în domeniul sănătăţii - n.r.), dacă nu punem ordine în sistem, oricâţi bani ai băga în Sănătate, nu-şi vor arăta eficienţa. Nu s-a dorit în aceşti 20 de ani să se facă ordine în sistemul de sănătate", a afirmat şeful Executivului, conform Agerpres.

El a precizat că nu s-a dorit informatizarea sistemului de sănătate, pentru a se putea "scurge" mai uşor banii publici, adăugând că deşi s-au băgat, în ultimii zece ani, miliarde de euro pentru sănătate, acest lucru nu se reflectă în calitatea serviciilor.

Premierul a spus că a dat, în mod imperativ, ordin cu privire la informatizarea sistemului sanitar, în sensul în care ar trebuie să se ştie pentru fiecare reţetă farmaceutică de unde poate fi luată, la ce preţ sau cine o plăteşte.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
pisica de nisip pixabay jpg
mana la nas_shutterstock 701419183 jpg
loto png
supermarket, foto shutterstock jpg
haine patate ulei istock jpg
casa vara canicula istock jpg
trandafiri istock jpg
sergiu celibidache 01 foto arhiva personala serge celibidachi jpg
image
image