Cosmeticele cu sclipici, vizate de o directivă europeană. Ce produse sunt afectate și ce trebuie să știe consumatorii

Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Produsele cosmetice cu sclipici și efecte strălucitoare intră într-o nouă etapă, după ce o directivă europeană, aplicată de la 1 mai, impune limite mai stricte pentru anumite substanțe. Printre acestea se numără și pulberea de argint, folosită frecvent în oje, farduri sau pudre. În același timp, și produsele de îngrijire, precum cremele, șampoanele sau gelurile de duș, trebuie să respecte formule mai sigure.

Adio sclipici în oje şi farduri / foto: Pexels
Adio sclipici în oje şi farduri / foto: Pexels

În saloane, verificările au devenit mult mai riguroase, iar produsele care depășesc limita de 0,2% pulbere de argint ar trebui eliminate. În realitate însă, nu toate etichetele oferă informații clare despre concentrație.

Ce am găsit românesc, de la o firmă românescă care conţine particule de silver, de argint, dar nu scrie nicăieri cam ce procent. Ca şi concentraţie nu avem de unde să ştim cât anume din produsul ăsta de argint conţine în sine pigmentul”, a declarat Andreea Dinu, tehnician manichiură, potrivit observator.ro.

Reguli noi pentru parfumuri și produse de îngrijire

Schimbările nu se opresc aici. Industria cosmetică a mai trecut prin situații similare, iar specialiștii spun că verificarea produselor este esențială.

Noi am mai trecut cam prin aceeaşi situaţie anul trecut când a trebuit să aruncăm tot stocul. A fost o altă problemă cu produsele care conţineau TPO. Da, trebuiesc verificate”, a declarat Flori Niculae, reprezentant salon cosmetică.

Noua directivă vizează mai multe substanțe considerate potențial periculoase. Autoritățile au stabilit limite clare pentru utilizarea acestora în diferite produse.

Maximum 0,05% în pasta de dinţi, respectiv în apa de gură, respectiv maximum 0,2% ca şi colorant şi aici mă refer la rujuri, la farduri de pleoape”, a declarat Bekesi Csaba Lajos, preşedinte ANPC.

Reglementări noi apar și pentru produsele parfumate sau de igienă. Un compus folosit pentru miros, salicilatul de hexil, este limitat pentru prima dată.

Doi la sută pentru parfumuri, 0,5% pentru toate produsele care se îndepărtează prin clătire ... respectiv 0,1% la gelurile de duş, al produsele de baie, spălare de mâini”, a declarat Bekesi Csaba Lajos, preşedinte ANPC.

Și cremele sunt vizate de noile reguli. Conținutul de Vitamina A trebuie să fie atent controlat, iar prezența acesteia sau a retinolului trebuie menționată obligatoriu pe ambalaj. Autoritățile recomandă consumatorilor să citească cu atenție etichetele înainte de achiziție. În perioada următoare, ANPC anunță controale atât în magazine, cât și în saloanele de înfrumusețare.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Ilie Bolojan. FOTO Mediafax Foto / Alexandru Dobre
card plata jpg
lidl pexels jpg
image png
image png
locuri de munca in strainatate electrician jpeg
gard freeimages1 jpeg
MONOLITHI jpg
image
image