Test de inteligență pentru minți agere. Găsește răspunsul corect în mai puțin de 15 secunde

Testele de inteligență reprezintă metoda ideală prin care ne putem testa abilitățile de memorie și prin care ne putem îmbunătăți concentrarea. Astăzi, vă punem la dispoziție o nouă provocare de acest fel pentru a vă stimula inteligența și, de ce nu, pentru a vă distra cu prietenii. 

Test IQ / Foto: jagranjosh
Test IQ / Foto: jagranjosh

În imagine se află un test special pentru genii sau persoanele cu mintea ageră. Ai la dispoziție doar câteva secunde pentru a găsi răspunsul corect, mai exact 9 secunde. Tu reușești să faci asta într-un timp atât de scurt? Hai să începem: 3, 2, 1.....START!

Acest test de inteligență este provocarea perfectă pentru a-ți exersa creierului și a-i oferi minții tale un antrenament eficient în dezvoltarea capacității de concentrare. Tot ce trebuie să faci este să fii atent la detalii și să analizezi imaginea până la cel mai mic detaliu, astfel încât să rezolvi puzzle-ul. Mai exact, este vorba despre un test matematic în care trebuie să rezolvi ecuația, oferind valoarea corectă.

În imaginea de mai jos se află mingi de fotbal, mingi de baschet și câteva ceasuri. Ultima ecuație formată din aceste obiecte reprezintă lipsa valorii, iar provocarea pentru voi este să găsiți numărul lipsă.

image

REZOLVARE

Ei bine, cele 9 secunde s-au scurs, așa că a venit momentul să aflăm răspunsul corect. Fiecare dintre mingile de fotbal are 6 semne negre, astfel că valoarea uneia este de 6. De altfel, fiecare ceas indică ora 3, deci valoarea unuia este de 3. Mingile de baschet au câte 4 cercuri fiecare, astfel că valoarea unei singure mingi devine 4.

Tot ce trebuie să faci acum este să aplici aceeași logică și să obții valoarea ultimei ecuații. Nu ai reușit să găsești soluția? Nu-i nimic, noi îți vom oferi răspunsul și te încurajăm să mai exersezi și cu alte teste pentru a-ți dezvolta abilitățile mentale și a-ți îmbunătăți capacitatea de concentrare.

Ei bine, aplicând regula anterioară, vom obține: 2x3-3=3. Astfel, valoarea lipsă este cifra 3.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Pensionari discută cu reprezentanții presei și oficialii Caselor de Pensii de care aparțin privind recalcularea pensiei, în București. FOTO Inquam Photos / Octav Ganea
mario vlogger italian targoviste foto youtube jpg
conac gussi golescu leordeni foto Sothebys Romania jpeg
vreme ploi jpg
elevi simulare evaluare nationala 2019 sala de examen jpeg
image png
casa noua jpg
O femeie beata a intors din drum un avion Wizz, foto Shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net