Grecia scapă de faliment: Eurogrupul i-a mai acordat un împrumut

Ultima actualizare:

Valoarea acordului la care s-a ajuns în această dimineață este de 130 de miliarde de euro.Totodată, a fost redactat un acord între Grecia și creditorii săi privați - fonduri de investiții și bănci -, care presupune ștergerea parțială a datoriei statului elen în cuantum de aproximativ 100 de miliarde de euro.

La aceste negocieri paralele au fost prezenţi ministrul grec al Finanţelor Evanghelos Venizelos, reprezentantul creditorilor privaţi Charles Dallara, negociatorul-şef al sectorului privat Jean Lemierre (BNP Paribas) şi patronul Deutsche Bank, Josef Ackermann.

Decizia Eurogrupului a influenţat deja cursul valutar: moneda unică europeană a urcat în doar zece minute de la 1,3185 dolari la 1,3266 dolari.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Creta, Grecia, foto Shutterstock jpg
rosii jpg
bancomat jpeg
Dan Shechtman captura video jpg
sat serbia  jpg
amazon molly jpg
oameni fericiti jpg
teren ungaria jpg
image
image