Ce au făcut câțiva elevi de liceu care erau în vacanță la Atena, după ce au găsit 97.000 de euro pe stradă
Elevii unui liceu din Belluno, Italia, se aflau în vacanță la Atena când au găsit pe stradă un colet care conținea aproape 100.000 de euro pe stradă. Ce au făcut după i-a surprins pe polițiști.

Câțiva elevi de liceu din Belluno, Italia, care se aflau în vacanță în Atena, capitala Greciei, au găsit pe stradă un pachet care conținea 97.000 de euro. Surprinzător, tinerii l-au autorităților locale fără nicio ezitare. Gestul lor de onestitate a stârnit admirație și uimire.
„Am fost uluiți în fața unei astfel de sume, dar decizia de a o preda a fost imediată”, au declarat elevii, potrivit orizzontescuola.it.
„Acești copii sunt un model pozitiv”
Descoperirea a avut loc în Piața Syntagma, în fața Parlamentului Greciei, când câțiva elevi se îndreptau spre un bancomat pentru a retrage bani. Unul dintre ei a găsit o bancnotă de 100 de euro pe jos și, la scurt timp după aceea, a descoperit întregul pachet care conținea suma impresionantă. Grupul, împreună cu trei profesori, se afla în Atena de mai multe zile, în cadrul unei vizite de studiu, pentru a învăța despre istoria și cultura greacă.
„În ciuda vârstei lor fragede, elevii noștri au demonstrat maturitate și simț civic”, a comentat cu mândrie unul dintre profesori.
„Acești copii sunt un model pozitiv pentru colegii lor și pentru întreaga societate”, a declarat și directorul școlii.
Poliția greacă și-a exprimat aprecierea deosebită pentru gestul lor.
Doi români au găsit un portofel pe stradă, în Germania
De altfel, cu câteva zile în urmă, doi români au avut parte de aceeași experiență. Cei doi români stabiliți în Germania au dus la o secție de Poliție un portofel găsit pe stradă. Autoritățile le-au spus că pot lua bani din el, potrivit legilor din această țară.
„Da, hai să vă zic. Am fost cu Cristina, am dus portofelul și... Fiiți atenți, o chestie. la spune-o tu. Dacă găseşti banii în portofel și îl dai înapoi, tu poți să ceri de acolo să primești și tu ca o recompensă pentru că l-ai găsit. Deci, auziți ce chestie în Germania. Persoana care l-a pierdut, dacă tu ceri, poate să-ți dea o recompensă că i-ai găsit portofelul. Da, să-i dea Dumnezeu sănătate. Dar noi i-am spus că nu vrem nimica”, au spus cei doi români, într-un videoclip publicat pe TikTok.