Furtună de zăpadă istorică în SUA! Cel puțin 11 morți
Peste 800.000 de locuințe au rămas fără electricitate, iar peste 11.000 de zboruri au fost anulate, în timp ce o mare parte a Statelor Unite se confruntă cu „asediul arctic”, care a adus ninsori abundente, lapoviță și ploaie înghețată în treimea estică a țării.

Avertizări de furtună de zăpadă au fost emise în aceste zile pentru zone în care locuiesc aproximativ 118 milioane de persoane. Gerul extrem a pus presiune pe rețelele energetice din mai multe regiuni.
Cel puțin 11 oameni au murit în timpul furtunii de zăpadă, conform autorităților. Serviciul Național de Meteorologie avertizează asupra unor perturbări majore și de durată ale transportului, precum și asupra unor „acumulări catastrofale de gheață”, de la Valea Inferioară a fluviului Mississippi până pe coasta de est și în sud-estul Statelor Unite.
Stare de urgență în 12 state americane
Președintele Donald Trump a declarat stare de urgență federală în caz de dezastru pentru 12 state, în timp ce guvernatoarea statului New York, Kathy Hochul, a anunțat mobilizarea trupelor Gărzii Naționale în New York City, Long Island și Valea Hudson. „Vom continua să monitorizăm şi să rămânem în contact cu toate statele aflate în calea acestei furtuni. Rămâneţi în siguranţă şi la căldură!”, a îndemnat preşedintele american Donald Trump pe platforma sa Truth Social.

„Un asediu arctic a pus stăpânire pe statul nostru”, a spus Hochul. „Este brutal, extrem de rece și periculos”. Furtuna este cauzată de o deplasare a vortexului polar, un curent de aer care în mod normal înconjoară Polul Nord, dar care s-a întins spre sud, potrivit Yahoo News.
Valul de zăpadă, gheață și vânt a afectat în mod deosebit transportul aerian, principalele companii aeriene fiind nevoite să anuleze peste 11.000 de zboruri programate în SUA pentru duminică, potrivit serviciului de monitorizare a industriei FlightAware.com.
Aproximativ 157 de milioane de americani au fost avertizați să se îmbrace gros pentru a face față frigului. În nordul Statelor Unite, temperaturile au coborât sub −18 °C, iar din cauza vântului, temperaturile resimțite au ajuns local până la aproximativ −46 °C.
Aerul rece s-a extins până spre sud, unde valorile au rămas sub punctul de îngheț. În Tennessee, gheața a distrus liniile electrice, lăsând peste 300.000 de locuințe și afaceri fără curent. În state precum Louisiana, Mississippi și Georgia, unde astfel de furtuni sunt mai rare, fiecare a înregistrat peste 100.000 de pene de curent, relatează News.ro.
Autoritățile din statele afectate, de la Texas până în Carolina de Nord și New York, au îndemnat locuitorii să rămână acasă din cauza condițiilor extrem de periculoase. „Evitați să circulați pe șosele, cu excepția situațiilor absolut necesare”, a transmis Divizia pentru Gestionarea Situațiilor de Urgență din Texas. Autoritățile au avertizat că frigul extrem ar putea persista timp de o săptămână, mai ales în centrul SUA.
În unele părți ale New England și New York încă ninge, însă în majoritatea Statelor Unite căderile de zăpadă s-au încheiat. În 17 state, stratul de zăpadă a depășit aproximativ 30 cm, iar cantitatea maximă înregistrată până acum a fost de aproximativ 79 cm în New Mexico.



































