Sudul Europei este în flăcări. Franța cere sprijinul UE, iar Spania intră în stare de urgență: „Situația e apocaliptică"
Sudul Europei se confruntă cu unele dintre cele mai grave incendii de vegetație din ultimii ani, alimentate de temperaturile extreme și de seceta prelungită. Franța și Spania sunt cele mai afectate, iar autoritățile avertizează că situația rămâne critică. Mii de pompieri intervin fără întrerupere.

Potrivit unei analize realizate de AFP pe baza datelor Sistemului European de Informații privind Incendiile Forestiere (EFFIS), anul 2026 este, până în prezent, al doilea cel mai grav din ultimele două decenii în Uniunea Europeană în ceea ce privește suprafața afectată de incendii.
Pentru Franța este cel mai sever sezon înregistrat, iar pentru Spania și Italia unul dintre cele mai dificile.
Franța cere sprijin european: „Situația este apocaliptică”
Președintele Emmanuel Macron a solicitat activarea Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene, care permite trimiterea rapidă de aeronave și echipe de intervenție din alte state membre.
În urma solicitării, Franța urmează să primească două aeronave Canadair din Croația, două avioane Air Tractor din Portugalia și două elicoptere grele Black Hawk din Cehia și Slovacia.
Cea mai gravă situație este în departamentul Gironde, unde incendiul izbucnit în pădurea Landes de Gascogne a mistuit aproximativ 4.800 de hectare și a dus la evacuarea a peste 20.000 de persoane din apropierea bazinului Arcachon, una dintre cele mai populare destinații turistice de pe coasta Atlanticului.
Autoritățile au dispus și evacuarea mai multor localități din peninsula Cap-Ferret. În departamentul vecin Landes, un alt incendiu a distrus peste 1.000 de hectare în apropiere de Biscarrosse, iar aproximativ 9.000 de persoane și-au părăsit locuințele.
Colonelul Romain Moutard, adjunct al serviciului departamental de pompieri, a descris amploarea dezastrului într-un singur cuvânt: „situație apocaliptică”, explicând că flăcările se propagă cu o viteză greu de controlat.
Spania mobilizează resurse suplimentare după declararea stării de urgență
Și Spania se confruntă cu incendii de amploare, în special în regiunea Madrid, unde autoritățile au declarat stare de urgență pentru a facilita mobilizarea de resurse și echipe de intervenție.
Peste 10.000 de persoane au fost evacuate în ultimele zile din regiunea Madrid și provincia vecină Ávila, în timp ce pompierii încearcă să limiteze extinderea incendiilor.
Datele EFFIS arată că, de la începutul anului, aproape 125.000 de hectare au fost distruse de incendii în Spania.
Situația este complicată și în sudul Italiei, în special în Sicilia, unde zeci de incendii de vegetație continuă să ardă.
Martorii descriu scene dramatice din zonele evacuate
Locuitorii și turiștii povestesc că evacuările s-au desfășurat în grabă, mulți având la dispoziție doar câteva minute pentru a-și lua lucrurile esențiale.
Patrick Martineau, evacuat din localitatea Le Porge, a declarat:
„Este înfricoșător, greu de procesat. Când am cumpărat o casă aici, nu ne-am imaginat niciodată că va exista un asemenea risc de incendiu.”
O turistă din Paris, aflată în stațiunea Lège-Cap-Ferret, a povestit că a fost avertizată în toiul nopții.
„Pregătește-ți bagajele, vom fi evacuați în timpul nopții.”
Femeia spune că nu a mai stat pe gânduri.
„Am pus majoritatea lucrurilor în portbagaj și am plecat.”



































