10.000 de euro, nevastă din România cu paşaport european

Ultima actualizare:

De când ţara noastră se află în Uniunea Europeană a apărut o nouă afacere: căsătoria de convenienţă. Mulţi străini, din afara spaţiului european, îşi doresc să devină cetăţeni români, tocmai pentru a beneficia de acces în statele UE fără viză şi paşaport. Fetele noastre sunt dispuse să-i ajute. Nu benevol, ci pentru o sumă frumuşică.

„E vorba, în general, de sume între 5.000 şi 10.000 de euro, bani oferiţi, de cele mai multe ori, de bărbaţii din Republica Moldova. Fetele care acceptă să se mărite astfel provin din familii sărace", ne-au declarat surse din Oficiul Român pentru Imigrări (ORI).

Nu mulţi reuşesc, însă, să ajungă în faţa altarului. Ca să obţină viză de şedere prin căsătorie, cetăţeanul străin, dar şi fata care ar urma să-i devină soţie, trebuie să treacă proba de foc: interviul. „Îi chemăm la sediul nostru şi îi punem să răspundă la aceleaşi întrebări, dar separat. Lucruri banale, dar importante: când e născut partenerul, ce-i place acestuia să mănânce sau cum îi cheamă pe socri. Chiar dacă se pregătesc de acasă, se pierd, iar noi ne dăm seama. Mergem la domiciliul declarat, ne uităm după lucrurile ambilor, vorbim cu vecinii. Mulţi au fost prinşi că încercau să ne fenteze", ne-au precizat oficialii ORI.

Anul trecut autorităţile au dat în vileag zece căsătorii de convenienţă cu cetăţeni din Turcia, Siria şi Republica Moldova. În momentul în care au fost prinşi cu minciuna, cei de la Imigrări le-au respins cererea de şedere, astfel că nu mai pot veni în România cu scopul de a se căsători.

Australiencele cer 20.000 de dolari

Australiencele cer pentru o căsătorie 15-20.000 de dolari australieni. Cetăţeanul român merge la Ambasada de la Belgrad ca să ia o viză de 9 luni în ve­­derea căsătoriei.

Dacă se aprobă, pleacă în Australia şi depune noi acte pentru viza temporară de doi ani. Odată căsătorit, nu are voie să se despartă timp de doi ani, altfel pierde viza şi revine în ţară. Viza definitivă o primește după 24 de luni, dacă face dovada convieţuirii.

50.000 $ costă o nevastă americană

Autorităţile americane sunt riguroase când vine vorba de acordarea cetăţeniei. Cu toate astea, atât mexicanii cât şi imigranţii veniţi din Africa găsesc uşor femei „urâte" dispuse să se căsătorească contra unei sume consistente.

50.000 de dolari e suma maximă pe care a primit-o o femeie din Texas, de 41 de ani, de la un cetăţean nigerian. A garantat pentru buna credinţă a bărbatului şi a pozat în soţia perfectă în faţa celor de la Imigrări.

10.000 € şi grecoaica te ia de soţ

Africanii sunt înnebuniţi să găsească o grecoaică dispusă să se căsătorească pentru a obţine drept de muncă în Marea Britanie.

Ei "angajează" o femeie din Grecia, organizează o nuntă de faţadă, pentru a avea martori în cazul interogatoriilor programate de inspectorii de la Imigrări. Ofertele vin de obicei din lumea arabă şi din Africa. La sfârşitul anului 2011, 1.740 de dosare de africani au fost blocate la Imigrări.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
image png
634126491 25861804303482099 6715739195124523553 n jpg
muncitor freepik png
horoscop casatorie jpeg
BeFunky collage   2026 03 16T223145 667 jpg
nick fewings  2lJGRIY5P0 unsplash jpg
ds 30 glass 5029279 1280 jpg
image
image