Alarmă în toată ţara! Mii de litri de apă îmbuteliată contaminaţi cu o bacterie

Alarmă în toată ţara! Mii de litri de apă îmbuteliată contaminaţi cu o bacterie

Ultima actualizare:

    Autorităţile continuă să retragă apa Saguaro
Autorităţile continuă să retragă apa Saguaro

Mii de litri de apă îmbuteliată au fost retraşi de la comercializare în întreaga ţară, după ce s-a descoperit că aceasta conţinea o bacterie rezistentă la antibiotic sau o concentraţie de nitraţi peste limita admisă relatează RTV

Mii de sticle de apă plată şi minerală au fost retrase de la vânzare, conţinutul fiind contaminat cu o bacterie rezistentă la antibiotic, care poate provoca infecţii ale aparatului respirator sau urinar, dar şi septicemii şi chiar deces.

Cea mai mare cantitate de apă retrasă s-a înregistrat în judeţele Vaslui, Iaşi şi Dâmboviţa. Şi în judeţul Bacău a fost descoperită apă cu diverse bacterii, în timp ce în Alba loturi întregi de apă îmbuteliată conţineau o concentraţie de nitraţi peste limita admisă.

Totodată, în Giurgiu, Dolj, Bihor şi Iaşi au fost descoperite firme care îmbuteliau apă deşi nu aveau aviz de la Direcţiile de sănătate.

Aproximativ 27.000 de litri de apă au fost retraşi de la comercializare în 30 de judeţe, iar valoarea totală a amenzilor aplicate se ridică la 47.000 de lei



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
castel hasdeu jpg
bani portofel jpg
ploaie freepik jpg
ulei tigaie istock jpg
zi de zi fara balonare ghid pentru un confort digestiv optim jpg
mrdjrlawrence ankle 3135710 jpg
creier uman Shutterstock jpeg
ceapa verde jpg
image
image