Anchetă epidemiologică la Spitalul Universitar: 2 pacienți confirmați cu coronavirus

Ultima actualizare:
coronavirus romania jpeg

O anchetă epidemiologică a fost demarată sâmbătă la Spitalul Universitar din București, după ce doi pacienți au fost confirmați cu coronavirus.

"E un caz confirmat, un pacient care avea și alte comorbidități, făcea dializă, prezenta dificultăți de respirație. E anchetă epidemiologică acum pentru a identifica toate cadrele medicale cu care acesta a avut contact și persoanele din centrul de dializă", a declarat Nelu Tataru, secretar de stat în Ministerul Sănătății, pentru B1 TV.

La spitalul Universitar a început ancheta epidemiologică: toată echipa care a fost de gardă a rămas izolată în secție - medicul, trei asistente și o infirmieră.

Bărbatul mai stătea în salon cu alți doi pacienți, amândoi cu probleme respiratorii. Unul a fost trimis la Victor Babeș, iar al doilea va fi trimis la Matei Balș, potrivit știrileprotv.ro. Pacientul suferea de insuficiență renală cronică și a fost diagnosticat și cu o pneumonie. Făcea dializă la un centru privat iar sâmbăta trecută a făcut febră.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
canicula  shutterstock jpg
pisica de nisip pixabay jpg
mana la nas_shutterstock 701419183 jpg
loto png
supermarket, foto shutterstock jpg
haine patate ulei istock jpg
casa vara canicula istock jpg
trandafiri istock jpg
image
image