Casa de Sănătate, în anchetă pentru o posibilă pagubă de 189 de milioane de lei

Ultima actualizare:

    Prejudiciul estimat este de 189 de milioane de lei, bani care nu au fost încasaţi de la contribuabili şi care „constituie pagubă la bugetul statului".
Prejudiciul estimat este de 189 de milioane de lei, bani care nu au fost încasaţi de la contribuabili şi care „constituie pagubă la bugetul statului".

A funcţionat trei ani cum au vrut şefii. Casa Naţională a Asigurărilor de Sănătate (CNAS) va fi reclamată la DNA pentru numeroase încălcări ale legii, informează Guvernul.

Prejudiciul estimat este de 189 de milioane de lei, bani care nu au fost încasaţi de la contribuabili şi care „constituie pagubă la bugetul statului".

Corpul de Control al Primului-ministru afirmă că a activitatea Casei era coordonată de 2-3 membri, în loc de 7, şi au fost „încălcate prevederi legale privind angajarea, lichidarea, ordonanţarea şi plata cheltuielilor instituţiilor publice", se arată într-un comunicat al Guvernului. În plus, CNAS nu are o evidenţă clară şi completă a celor care trebuie să plătească asigurările de sănătate, afirmă aceeaşi sursă.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
ochi istock jpg
Cumparaturi in magazine  Foto Freepik com jpg
postura getty1 jpeg
atentatul din 11 septembrie jpg
gaini curte istock jpg
rana peste iepure jpg
ciocan judecator
canicula bucuresti jpg
image
image