Ce județe vor pierde cei mai mulți angajați după reducerea cu 40% a posturilor din administrație. Analiza Guvernului

Ultima actualizare:

Premierul Ilie Bolojan a făcut publică o analiză a Guvernului care arată exact realitatea din administrația publică locală: multe primării nu își pot acoperi cheltuielile de personal din veniturile proprii. Conform datelor prezentate, reforma anunțată presupune o reducere efectivă de 13.098 de posturi ocupate, adică 10% din total. Pentru atingerea acestui obiectiv, este necesară însă o tăiere de 40% din numărul maxim de posturi admise prin lege.

Premierul Ilie Bolojan. Foto: Inquam Photos/Octav Ganea
Premierul Ilie Bolojan. Foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Din cele 3.228 de unități administrativ-teritoriale (UAT) din România, peste jumătate, adică 1.655, vor fi nevoite să reducă personalul. Simulările prezentate de Guvern arată că orice reducere mai mică de 30% ar viza doar posturile neocupate și fictive, fără efecte reale asupra cheltuielilor.

În primele șase luni ale acestui an, costurile salariale din administrația publică au ajuns deja la 7 miliarde de lei, semnalând o presiune uriașă pe buget.

Impactul pe județe

Conform analizei oficiale, Bucureștiul și patru județe mari concentrează cele mai multe reduceri. Pe primul loc este Prahova care trebuie să taie 724, urmează  Municipiul București  cu 709 posturi, Argeș (649), Suceava (627) și Mureș (513).

La polul opus sunt următoarele județe: Bihor (53), Tulcea (60) și Bistrița-Năsăud (125) sunt cel mai puțin afectate.

Procentual, cele mai dure tăieri vor fi în Galați (17% din posturile ocupate), Argeș și Sălaj (16%), Mehedinți (15%) și Prahova (15%).

În schimb, Bihor și Tulcea pierd doar între 2% și 4% din posturi.

La nivel de primării, cele mai multe restructurări sunt în Buzău (69), Prahova (68), Dolj (65), Iași (65), Dâmbovița și Vrancea (câte 62).

  Guvernul a publicat situația detaliată pentru fiecare județ și pentru fiecare UAT pe pagina oficială gov.ro/aal.  

Bolojan: 7 miliarde lei cheltuiți în 6 luni pe salarii

Premierul Ilie Bolojan a explicat că pentru o reducere efectivă de 5% a personalului ar fi necesară o tăiere de 30% din numărul maxim de posturi, ceea ce ar afecta aproximativ 1.000 de localități.

În cazul unei reduceri de 15%, ar fi nevoie de un minus de 45% din baza totală, ceea ce ar însemna restructurări în aproape 2.000 de UAT-uri, adică 60% din țară.

„Vedem că între numărul maxim de posturi unde poate acţiona Guvernul şi numărul efectiv de posturi ocupate sunt 32% care înseamnă posturi care nici n-au fost înfiinţate sau posturi vacante.

Prin urmare, când reduci cu 25% înseamnă că nu atingi niciun post ocupat pentru că ajungi puţin deasupra lor. Când Ministerul Dezvoltării a propus o reducere de 25% ne-am dat seama că, de fapt, facem ce-am mai făcut, le spunem oamenilor că vom face reduceri ale căror efecte sunt aproape nule”, a precizat premierul.

„Numărul posturilor neînființate și vacante din totalul posturilor prevăzut prin lege la momentul de față este de 61.000, sau 32%. Orice reducere mai mică de 30% nu are decât efecte marginale.

O reducere de 25% față de normativul maxim ar însemna, în fapt, desființări de posturi fictive (diferența dintre normativul maxim și organigrame) și de posturi vacante”, arată analiza  Guvernului.

În primele șase luni ale acestui an, costurile salariale din administrația publică au ajuns deja la 7 miliarde de lei.

„Dacă nu controlăm cheltuielile de personal ale statului, riscăm ca tot ce încasăm suplimentar să se ducă pe aceste costuri și să ne întoarcem anul viitor în aceeași situație”, a avertizat premierul.

Reforma anunțată urmează să fie pusă în aplicare gradual, cu accent pe reducerea posturilor supradimensionate și pe echilibrarea cheltuielilor la nivel local.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
geneva elvetia istock jpg
printul william craciun gettyimages jpg
Daniel Baluta si Sorin Grindeanu rezultate alegeri primarie Bucuresti  Foto Inquam Photos  Octav Ganea (2) jpg
Ciprian Ciucu si Ilie Bolojan  Ludovic Orban Foto Inquam Photo    Codrin Unici (4) jpg
images jpg
Bucuresti, foto Shutterstock jpg
casa lemn pexels jpg
La 79 ani, Cristian Gatu vrea sa si refaca viata jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net