Contrabandiştii prinşi de Berbeceanu, ani grei de puşcărie

Ultima actualizare:

    Traian Berbeceanu,  spaima infractorilor
Traian Berbeceanu, spaima infractorilor

Condamnări în serie! Zeci de membri ai unei reţele de contrabandişti cu ţigări, destructurată de Direcţia de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), în urma unor acţiuni coordonate de Traian Berbeceanu, fostul şef al Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Alba, au primit sentinţele definitive. În urma anchetei, au fost confiscate peste 4,5 milioane de ţigarete.

Magistraţii de la Curtea de Apel Alba Iulia au condamnat definitiv, la pedepse de până la şase ani de închisoare, 40 de inculpaţi. Alte peste 30 de persoane şi-au primit pedepsele în anii trecuţi, în dosare disjunse, după ce au recunoscut faptele de care au fost acuzaţi. Membrii grupării au introdus în România ţigarete provenind din Serbia, Ucraina, Moldova şi Turcia. Ţigaretele erau comercializate mai ales în judeţul Hunedoara. Contrabandiştii au produs bugetului de stat un prejudiciu de 2,2 milioane lei.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
trump  jpg
somn png
casa Cuenca  spania jpg
vaci facebook jpg
bucurie dans magyar scena jpg
accident ilfov facebook jpg
muntenegru jpg
Tradiții în Lunea Paștelui în Poienile de sub munte Maramureș Sărbătoarea bunicilor și străbunicilor Foto My Romania Vlad Dumitrescu jpg
image
image