De ce e închisă Casa Poporului pentru turiști

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Se caută ghizi la Palatul Parlamentului! Celor vechi le-au expirat contractele, așa că instituția trebuie să angejeze persoanal nou. Până una-alta, Casa Poporului rămâne închisă publicului larg.

Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor se reuneşte, marţi, pentru a rezolva „o situaţie de urgenţă administrativă”, în condiţiile în care, din 1 februarie, nu mai sunt ghizi pentru vizitele la Palatul Parlamentului şi trebuie să se organizeze un concurs pentru angajarea acestora, a anunţat secretarul Camerei Ioana Bran, citat de News.ro.

„Mâine (astăzi – n.r.), de la 9.45, va mai fi un Birou Permanent scurt pentru o situaţie de urgenţă administrativă. Din 1 februarie nu mai sunt ghizi pentru vizitele în Palatul Parlamentului şi atunci se găseşte o soluţie pentru această problemă”, a afirmat deputatul PSD.

Chestionată de ce nu mai sunt ghizi, ea a spus că trebuie să se facă o modificare în structura de organizare a Parlamentului pentru a-i angaja.

„Din cauza contractelor de colaborare, nu se mai poate şi atunci, probabil, se va face o modificare în structura de organizare a Palatului pentru a-i angaja efectiv. Se va face un concurs”, a răspuns secretarul Camerei Deputaţilor.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
ten piele depositphotos1 jpeg
shutterstock 2433214687 jpg
masa de paste shutterstock jpg
sfanta lumina jpg
BeFunky collage   2026 04 09T232252 639 jpg
televizor istock jpg
blomst tesla 1738969 jpg
668120447 2779698109061520 51836139341681173 n jpg
image
image