Nicuşor Constantinescu a înfundat pușcăria

Nicuşor Constantinescu a înfundat pușcăria

Ultima actualizare:

    Nicusor Constantinescu a primit cinci ani de pușcărie
Nicusor Constantinescu a primit cinci ani de pușcărie

Nicuşor Constantinescu își va petrece următorii ani după gratii. Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Constanţa fost condamnat, astăzi, la cinci ani de închisoare cu executare.

Pedeapsa vine în dosarul subfinanţării Centrului Militar Zonal Constanţa (CZM), în care este acuzat de abuz în serviciu în formă continuată.

Sentinţa este definitivă. În prima instanţă, acesta fusese condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare.

Acesta a fost trimis în judecată în 2014 de către procurorii DNA, care l-au acuzat de abuz în serviciu în formă continuată, pentru că în perioada 2009 — 2013 nu a asigurat finanțarea CMZ conform atribuțiilor legale care îi reveneau ca președinte al CJ Constanța.

Nu este singura condamnare primită de Constantinescu. El a mai primit zilele trecute șase ani de pușcărie, însă, decizia poate fi atacată cu recurs.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
1 musetel shutterstock 1287881557 jpg jpeg
intretinere jpg
avioane f 16 pixabay jpg
Canicula caldura FOTO EPA-EFE
Grota Albastra de pe insula Capri FOTO Shutterstock
masina pe plaja vadu jpg
alexandru, romanul disparut in lacul garda jpg
image
image