Parlamentarii vor să interzică detectoarele de radar

Ultima actualizare:

Detectoarele de radar ar putea fi interzise în România. Interdicţia este prevăzută într-un proiect de lege privind modificarea Codului Rutier, depus la Senat, şi care ar urma să intre în dezbatere în noua sesiune parlamentară.

Autorii proiectului susţin că scopul interzicerii folosirii de detectoare de radar este reducerea accidentelor produse din cauza vitezei, scrie România TV. Dacă proiectul de lege va fi adoptat în Parlament în forma propusă de iniţiatori, şoferii prinşi cu detectoare de radar ar putea plăti amenzi de la 945 de lei pâna la 2.100 de lei.

Potrivit proiectului, în acest caz se vor aplica amenzi contravenţionale prevăzute în clasa a IV-a de sancţiuni: 9 - 20 de puncte amendă, un punct-amendă reprezentând 10% din valoarea salariului minim brut pe economie.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
pexels mariana serban 56316290 9679284 jpg
ploi vijelii si grindina in jumatate de tara meteorologii au emis cod galben si anunta o schimbare radicala a vremii 999200 webp
loto
haine second hand   foto pixabay angelsover jpg
image png
image png
image png
Prima casa, foto Shutterstock jpg
image
image