Un incendiu nimicitor a distrus 15 hectare de pădure în Alba

Ultima actualizare:

    Foto Simbol
Foto Simbol

Un incendiu puternic s-a dezlănţuit, sâmbătă, în Munţii Şureanu, în zona comunei Şugag din judeţul Alba.

Focul nimicitor a distrus peste 15 hectare de pădure până când pompierii au reuşit să îi stingă. Din cauza caniculei şi a vântului flăcările s-ar extins cu repeziciune afectând atât o zonă de păşune alpină, cât şi o pădure de conifere.

La faţa locului au fost mobilizaţi aproape 60 de pompieri militari, jandarmi, angajaţi silvici şi voluntari care au intervenit toată noaptea de sâmbătă spre duminică pentru a opri extinderea incendiului. Cristian Todor a mai spus că incendiul a fost localizat, echipele de intervenţie au reuşit să oprească extinderea acestuia, însă intervin în continuarea pentru a-l stinge, fiind posibilă reactivarea acestuia dacă va reîncepe să bată vântul.

"Cauza probabilă de izbucnire a incendiului va fi stabilită după finalizarea intervenţiei de stingere. Extinderea focului a fost favorizată de seceta din ultima perioadă dar şi de vântul puternic", a mai spus purtătorul de cuvânt al ISU Alba.

Alte două incendii de vegetaţie uscată s-au produs, sâmbătă, în zonele localităţilor Lupşa şi Ocoliş din judeţul Alba, însă acestea nu au fost de mare amploare şi au fost stinse de pompieri.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mongolia instagram hihuiin2 png
BeFunky collage   2026 03 16T200408 295 jpg
pexels woman 1283228 1280 jpg
Videochat FOTO Shutterstock (2) jpg
printesa diana instagram png
Captură de ecran 2026 03 16 185402 png
pat dormitor depositphotos1 jpeg
bagaj istock jpg
image
image