Neaga şi Aliuţă au adus victoria lui Neftchi

Adrian Neaga este om de bază la Neftci Baku

Fotbaliştii români Adrian Neaga şi Marian Aliuţă au înscris golurile victoriei echipei lor, Neftchi Baku, scor 2-0, în faţa rivalei locale Standard, în etapa a 16-a a campionatului azer, bifând al 11-lea meci consecutiv fără înfrângere, informează ediţia on-line a publicaţiei Azerisport.

Neaga a deschis scorul în minutul 55, dintr-un penalty, iar Marian Aliuţă l-a majorat cu două minute înainte de final, după ce cu câteva faze înainte trimisese mingea în bară dintr-o lovitură de pedeapsă.

Adrian Neaga a înscris golul său cu numărul 7 în actuala ediţie de campionat şi a urcat pe prima poziţie în topul marcatorilor, la egalitate cu moldoveanul Anatolie Doroş şi letonul Girts Karlsons, în timp ce Marian Aliuţă se află la a treia sa reuşită stagională.

După 16 etape, Neftchi Baku ocupă locul 4 în clasamentul primei ligi azere, cu 28 de puncte, la cinci puncte de liderul Inter Baku, fiind neînvinsă de 11 partide. Oricum, în Azerbaidjan, câştigătoarea competiţiei este aleasă printr-un sistem play-off, în care participă primele 5 clasate.