Suntem campioni la înghiţit antibiotice

Ultima actualizare:

    Suntem campioni la antibiotice
Suntem campioni la antibiotice

Cei mai mulţi dintre români nu consultă medicul când sunt răciţi şi se tratează singuri cu antibiotice.

O decizie greşită, după cum arată raportul Agenţiei Europene a Medicamentului, care dă România ca exemplu negativ, atunci când scrie despre rezistenţa crescută a bacteriilor la antibiotice, cauzată de consumul exagerat de astfel de medicamente. Printre bacteriile cele mai rezistente se numără Klebsiella, răspunzătoare pentru infecţiile urinare sau pneumonie.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
evaluare nationala, foto shutterstock jpg
natalia kollegova element 2716896 jpg
Alianţa Dreapta Unită Foto Inquam Photos-George Calin
Dunărea, graniță naturală între România și Serbia FOTO Shutterstock
Baile Felix  Foto Turism Felix jpg
casa noua jpg
gsquare thirst 1474240 jpg
somn vara canicula istock jpg
image
image