Una caldă, una rece pentru Bistriţa în cantonamentul din Austria

Jean Pădureanu

Gloria Bistriţa a disputat, sâmbătă seară, două meciuri de verificare, pierzând cu scorul de 1-3 în faţa campioanei Albaniei, Dinamo Tirana, şi câştigând partida cu formaţia austriacă de divizie inferioară SG Drautal, scor 8-2.

În meciul cu Dinamo Tirana, Elis Bakaj '24 şi Emilijano Vila '29 au stabilit scorul primelor 45 de minute. În partea a doua, Jacques Elong a redus din handicap '71, dar Rafael Sosa '75 a refăcut diferenţa de două goluri.

Echipa bistriţeană a avut următoarea componenţă: Albuţ - Săceanu, V. Năstase, Frăsinescu, Velcovici - R. Mărginean, Iodi - Bawab, G. Ene, Predescu - Moraes. Au mai jucat: Ţurcaş, Peteleu, Anton, C. Petre, T. Moldovan, Elong, Abena.

O altă echipă a Gloriei Bistriţa s-a impus la scor (8-2) în meciul de la Bad Kleinkirchheim, la pauză fiind 4-2.

Marcatori: Miguel Depina '7, Liviu Băjenaru '9 (penalti), Sebastian Achim '31, Claudiu Rogozan '43, Souleymane Keita '52, Trupp '59-autogol, Tadeu de Souza '70, Chrys Ferraz '78 / Trupp '29, Huber '40.

Echipa de start a ardelenilor a fost următoarea: Greab - Achim, Ciucă, A. Mureşan, Enescu - Băjenaru - Mandea, Rogozan, Keita - Depina, Coroian. Au mai jucat: Ferraz, De Souza, Sobrinho.

Gloria Bistriţa va disputa o nouă partidă amicală, marţi, de la ora 19.00, în compania formaţiei FK Skendija 79, nou-promovată în prima ligă din Macedonia.