Cât ghinion pentru Drăgulescu! Marian a ratat bronzul mondial pentru cinci sutimi

Ultima actualizare:

    Marian Drăgulescu în zborFoto: Getty
Marian Drăgulescu în zborFoto: Getty

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 4 la sărituri, la Campionatul Mondial de la Montreal.

Marian Drăgulescu a fost notat cu 14.700 la prima săritură şi cu 14.733 la cea de-a doua, iar cu o medie de 14.716 s-a clasat pe locul 4.

Pe podium au urcat, în ordine, Kenzo Shirai (Japonia, 14.900), Igor Radivilov (Ucraina, 14.899) şi Hansol Kim (Coreea de Sud, 14.766).

Marian Drăgulescu a fost singurul finalist tricolor la aparate în cadrul CM de la Montreal. El are în palmares 10 medalii mondiale, 8 de aur şi 2 de argint.

Ioana Crişan s-a clasat pe locul 23 la individual-compus, unde a participat din postura de a doua rezervă în urma accidentării a două gimnaste din lista de 24 calificate, în timp ce Cătălina Ponor a ratat finalele la bârnă şi sol, iar Larisa Iordache nici măcat nu a concurat, ea suferind o ruptură de tendon ahilian înaintea calificărilor.

Delegaţia României încheie fără medalie la un Campionat Mondial după şase ani, ultima dată în această situaţie aflându-se la CM din 2011 (Tokyo).  



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cristi Chivu (EPA) jpg
Otelul Galati  FK Csikszereda (Sportpictures) jpeg
Rapid Dinamo (Sportpictures) jpg
Zé Roberto si David Beckham (EPA) jpg
Bogdan Chipirliu, Steaua (Sportpictures) jpg
Universitatea Craiova FC Arges (Sportpictures) jpg
Carlos Alcaraz (EPA) jpg
Rapid, Kadar Keita (dreapta), Sportpictures jpg
image
image