Ce rapid a fost eliminatã Simona Halep la Australian Open. Cu cât a fost înfrântã de Alize Cornet

24 ianuarie 2022

Simona Halep a fost eliminatã la Australian Open. Tenismena a fost înfrantã de franţuzoaica Alize Cornet, dupa ce a pierdut in trei seturi (4-6, 6-3, 4-6)

simona halep melbourne jpg

Simona Halep a ratat luni, 24 ianuarie, calificarea ├«n sfeturile de final─â la Australian Open dup─â un meciu greu, de dou─â ore ┼či 35 de minute, cu Alize Cornet. Juc─âtoarea rom├ónc─â a avut probleme fizice de la ├«nceputul celui de-al doilea set, iar evolu┼úia ei pe teren a fost afectat─â.

Conform adevarul.ro, Alize Cornet este o juc─âtoarea care se descurc─â bine at├ót ├«n ofensiv─â, c├ót ┼či ├«n defensiv─â, cu un joc sus┼úinut ┼či cu mi┼čc─âri nea┼čteptate. Halep a fost adus─â la disperare de loviturile lui Cornet din meciul de luni, 24 ianuarie.

Rom├ónca a mizat pe c─âldura mare de la Melbourne, 32 de grade, care ar fi putut s─â afecteze deplasarea pe teren a adeversarei sale. Nu a func┼úionat ├«ns─â ┼či a fost neinspirat─â ├«n mai multe lovituri. . "De ce dai pe centru? Te rog, deschide terenul, te rog!", ┼či-a spus Halep, ├«n primul set. Serviciul lui Halep a fost slab ┼či a fost afectat─â de jocul de uzur─â al lui Cornet.

Simona Halep a avut probelem fizice la începutul setului II

Ea a avut probleme fizice la ├«nceputul celui de-al doilea set, iar jocul ei a fost afectat vizibil. Problemele lui Halep au fost, cel mai probabil, de respira┼úie: ea a c─âutat mereu umbra de pe teren ├«n pauzele dintre puncte. Este foarte posibil ├«ns─â s─â fi suferit ┼či ceva la piciorul st├óng. ├Än plus, Halep ┼či-a certat membrii echipei c─â dau din m├óini ┼či nu o ajut─â cu nimic.

Condus─â cu 4-6, 1-3, ├«n setul al doilea, Simona Halep a stors toate resursele de energie pe care le mai avea ┼či a ├«ntors scorul, Alize Cornet fiind afectat─â ┼či ea de c─âldur─â ┼či a ├«ncetit jocul.

De┼či Halep a egalat la seturi, 6-3, dup─â o or─â ┼či 33 de minute, Cornet a reu┼čit s─â se impun─â dup─â ├«nc─â o or─â de meci ┼či a ie┼čit ├«nving─âtoare.

├Än sferturile de final─â, Alize Cornet va evolua cu americanca Danielle Collins, locul 30 WTA ┼či cap de serie num─ârul 27.

Simona Halep va ajunge pe locul 25 în WTA

Simona Halep va coborî în clasamentul WTA pe locul 25 mondial.

Calificarea ├«n optimi este recompensat─â cu un premiu de 328.000 de dolari australieni (207.000 de euro) ┼či cu 240 de puncte WTA.

Simona Halep a fost finalist─â ├«n 2018 la Melbourne, fiind ├«nvins─â ├«n ultima rund─â de Caroline Wozniacki, cu scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La edi┼úia din 2021, juc─âtoarea noastr─â s-a oprit ├«n sfeturile de final─â, fiind eliminat─â de Serena Williams, cu scorul 6-3, 6-3.

Pute┼úi urm─âri ┼čtirile Click! ┼či pe Google News!