CSM București, victorie extraordinară cu Gyor în Liga Campionilor la handbal!

Cristina Neagu a marcat 7 goluri cu GyorFOTO: Sportpictures.eu

CSM București a obținut o victorie extraordinară în prima etapă a grupelor principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Româncele au învins deținătoarea trofeului, Gyor ETO

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins vineri seară, pe teren propriu, deţinătoarea Ligii Campionilor, Gyor ETO, cu scorul de 28-22 (13-11), în prima partidă din grupa principală I a competiţiei.

Au marcat pentru echipa noastră: Kurtovic 8 goluri, Neagu 7, Mehmedovici 3, Hagman 3, Manea 2, Niombla 2, Gullden 2, Frafjord 1.

Cu această victorie, CSM Bucureşti acumulează 8 puncte şi continuă să fie liderul grupei, iar Gyor, antrenată de selecţionerul României, Ambros Martin, rămâne cu 6.

Din grupa principală I, unde au ajuns primele trei clasate în grupele preliminare A şi B, mai fac parte echipele Rostov-Don 4 puncte, Nykobing 4, Krim Ljubljana 2 şi FC Midtjylland 2.

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.