Loeb nu va pilota un monopost F1 la Abu Dhabi

Ultima actualizare:

Multiplu campion mondial la raliuri, francezul anunţase nu cu mult timp în urmă că este interesat să ia startul într-o cursă de Formula 1. Şi cum Mondialul de raliuri se încheie săptămâna aceasta, Loeb era anunţat pe grila de la Abu Dhabi. Mai ales că el participase şi la o serie de teste la Jerez, cu un bolid GP2.

Aflat în cursă pentru câştigarea titlului mondial cu numărul şase din carieră, pilotul ui Citroen s-a răzgândit. El a recunoscut că nu a rulat suficient timp cu un monopost de Formula 1. "Lipsa mea de experienţă este un handicap important. Nu voi cunoaşte valoarea mea decât în cazul unei eventuale participări la o cursă. Nu o voi face însă acum", a declarat pilotul.

Se pare că decizia lui Sebastien Loeb a fost influenţată de Alain Prost, care îl sfătuia pe Loeb, la sfârşitul săptămânii trecute, să nu intre în această aventură.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Mircea Lucescu   Razvan Lucescu jpg
Ronald Koeman si Virgil van Dijk, Olanda (EPA) jpg
Germania Paraguay, Campionatul Mondial 2026 (EPA) 2 jpg
Germania Paraguay, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
banner novac djokovic png
Logo ul de la Campionatul Mondial (EPA) jpg
Stephen Eustaquio, Canada, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Trofeu World Cup (EPA) jpg
image
image