Naomi Osaka s-a retras și de la Wimbledon. Motivul pentru care sportiva a decis să nu participe la turneu

Ultima actualizare:

    Naomi Osaka s-a retras de la Wimbledon Sursă foto: Gettyimages
Naomi Osaka s-a retras de la Wimbledon Sursă foto: Gettyimages

Jucătoarea japoneză Naomi Osaka, locul 2 WTA, nu va evolua nici la turneul de la Wimbledon, după ce s-a retras de la Roland Garros, înaintea turului al doilea, deoarece a fost amendată şi ameninţată cu excluderea pentru că a boicotat conferinţele de presă.

"Naomi nu va juca Wimbledon anul acesta. Ea îşi acordă timp cu prietenii şi familia. Va fi pregătită pentru Jocurile Olimpice şi este încântată să joace în faţa fanilor ei de acasă", se arată într-un comunicat al echipei ei.

Afectată de polemica iscată atunci când a decis să boicoteze presa, Naomi Osaka s-a retras de la turneul de la Roland Garros, înaintea meciului din turul al doilea, cu Ana Bogdan. Japoneza a spus că a trecut prin mai multe stări emoționale complicate după US Open 2018 şi că este o persoană introvertită, care cu greu îşi poate stăpâni anxietatea în public, relatează News.ro.

Ea s-a retras apoi şi de la turneul de la Berlin, programat în acestă săptămână, prima a sezonului pe iarbă.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
Kylian Mbappe (EPA) jpg
Lionel Messi, Argentina, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Belgia Iran, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Istvan Kovacs (EPA) jpg
image
image