POLO: România a pierdut cu Croaţia

Tricolorii au avut o primă repriză excelentă însă apoi foştii campioni mondiali au dominat partida şi s-au impus fără probleme. Majoritatea golurilor croate au venit pe superiorităţi numerice. Cel mai bun jucător al partidei a fost croatul Bustje, care a înscris şase goluri.

Pentru tricolori au înscris: Radu Cosmin 2, Andrei Iosep 2, Alexandru Matei, Ghiban şi Ramiro Georgescu.

România păstrează în continuare şanse de a se califica mai departe în sferturile de finală ale competiţiei. Câştigătoarea grupei ajunge direct în semifinale, în timp ce echipele clasate pe locurile doi şi trei în cele două grupe joacă înscrucişat sferturile de finală. Tricolorii au nevoie de o victorie în cele două partide rămase, cu Italia şi Muntenegru, pentru a ocupa cel puţin locul trei.

Italia-România este vineri 3 septembrie, ora 19:00, în direct la TVR 2 iar România-Muntenegru se joacă duminică 5 septembrie, ora 19:00, de asemenea în direct la TVR 2.

Iată cum se prezintă clasamentul grupei A înaintea partidei Muntenegru-Spania, care are loc în această seară:1. Italia 3 3 0 0 27 20 +7 9p 2. Croaţia 3 2 0 1 38 21 +17 6p

3. România 3 2 0 1 30 29 +1 6p 4. Muntenegru 2 1 0 1 21 20 +1 3p 5. Spania 2 0 0 2 16 18 -2 0p 6. Turcia 3 0 0 3 15 37 -22 0p

Partidele RomânieiRomânia - Turcia 12-6România - Spania 11-10România - Croaţia 7-13