Raliul Dakar se extinde în Brazilia, Peru și Paraguay

Raliul Dakar se extinde în Brazilia, Peru și Paraguay

Ultima actualizare:

Lavigne a afirmat că în 2012 întrecerea va avea loc "sigur" pentru a patra oară consecutiv în America de Sud, putând fi găzduită nu doar de Argentina şi Chile, ci şi de Peru, Paraguay şi Brazilia, în funcţie de răspunsul autorităţilor din aceste ţări.

"Încercăm să promovăm în fiecare an un nou concept. Ne gândim că ar putea fi un lucru bun să deschidem competiţia altor ţări, pe lângă Chile şi Argentina", a explicat Lavigne.

El a adăugat că, pe lângă intenţia de a continua în America de Sud, au fost analizate câteva alternative, ca Arabia Saudită, unde există un deşert "absolut fabulos", şi un traseu care să includă Angola, Namibia şi Africa de Sud.

Viitoarea ediţie a Dakarului va avea loc în Chile şi Argentina, între 1 şi 16 ianuarie 2011, iar Lavigne a estimat că va fi o întrecere "spectaculoasă", cu o rată ridicată de participare. Organizatorii aşteaptă în jur de 430 de concurenţi, faţă de 362 în acest an.

"Suntem foarte mulţumiţi de participare. În Europa e criză şi e foarte greu să faci rost de bani ca să participi", a spus Lavigne.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
robbie williams jpg
Vinicius Junior (EPA) jpg
Corvinul Hunedoara FK Csikszereda (Sportpictures) jpg
Alexandru Pascanu (Sportpictures) jpg
spaniolii scena   epa jpg
Kevin Keegan selectioner Anglia   Getty jpg
fani u cluj foto Cristian Cosma jpg
banner rafaela pestritu shakira png
image
image