Simona Halep e în turul doi la US Open! Dulgheru, eliminată!

halep 28 sport ap47970273849 jpeg
Simona Halep va lupta la US Open cu Victoria AzarenkaFoto: AP

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în turul al doilea al turneului de Grand Slam US Open, după ce a adversara sa Marina Erakovic a renunţat în setul al doilea. Altfel, Alexandra Dulgheru nu s-a calificat mai departe.

Simona Halep s-a confruntat cu sportiva din Noua Zeeland─â, locul 99 WTA, iar la scorul de 6-2, 3-0 pentru rom├ónc─â, Erakovic a renun┼úat. Astfel, partida a durat 47 de minute.

├Än faza urm─âtoare, tenismena noastr─â o va ├«nt├ólni pe ├«nving─âtoarea dintre Katerina Bondarenko (Ucraina), locul 104 WTA, venit─â din calific─âri ┼či Iulia Putin┼úeva (Kazahstan), locul 78 WTA.

Calificarea ├«n man┼ča a doua este recompensat─â la US Open cu un premiu de 68.600 de dolari ┼či cu 70 de puncte WTA. La acest turneu, Halep s-a calificat ├«n optimile de final─â, ├«n 2013, dar anul trecut a fost eliminat─â ├«n turul al treilea.

Dulgheru, eliminat─â de Angelique Kerber

Alexandra Dulgheru, locul 52 WTA, a fost ├«nvins─â cu scorul de 6-3, 6-1, de sportiva german─â Angelique Kerber, locul 11 WTA ┼či cap de serie num─ârul 11, ├«n primul tur al US Open. Pentru prezen┼úa pe tabloul principal de simplu, Dulgheru va primi 39.500 de dolari ┼či 10 puncte WTA.