Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la Australian Open. Begu, eliminată

20 ianuarie 2022

Avem deja o juc─âtoare calificat─â ├«n turul al treilea al turneului de Grand Slam Australian Open. Sorana C├«rstea este la o victorie de cea mai bun─â performan╚Ť─â personal─â la Melbourne, optimile de final─â.

Sorana Cîrstea la Australian Open (FOTO: Guliver/ Gettyimages)

├Än turul secund al turneului australian, Sorana C├«rstea, locul 38 WTA, a ├«nvins-o, cu scorul de 6-2, 6-4, pe Karolina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA. Rom├ónca ╚Öi-a impus jocul ╚Öi a c├ó╚Ötigat f─âr─â prea mari probleme, dup─â un meci care a durat o or─â ┼či 15 minute. Urm─âtoarea ei adversar─â va fi rusoaica Anastasia Pavliucenkova, ocupanta locului 11 WTA ┼či cap de serie num─ârul 10. Scorul ├«nt├ólnirilor directe dintre cele dou─â sportive este de 3-3, ultimul joc dat├ónd din 2018, un succes al rusoaicei, scor 2-6, 7-5, 6-4, ├«nregistrat pe iarb─â, ├«n turul I al turneului de la Eastbourne. Pe hard, Pavliucenkova conduce cu 2-1.

Cea mai bun─â performan┼ú─â a Soranei C├«rstea la Australian Open este calificarea ├«n turul patru, adic─â ├«n optimi, ├«n 2017. Deocamdat─â, prin calificarea ├«n 16-imi, ea ╚Öi-a asigurat un premiu de 140.000 de euro ┼či 130 de puncte WTA.

├Äntr-un alt meci din turul al doilea, Irina Begu, locul 64 WTA, a fost ├«ntrecut─â, cu scorul de 6-3, 6-2, de belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA ┼či cap de serie num─ârul 19, tot dup─â o or─â 15 minute de joc.

Tot joi, dar de la ora 12.00, Simona Halep, cea de-a 14-a favorită a turneului, va juca în turul secund contra braziliencei Beatriz Haddad Maia, ocupanta locului 83 WTA.

Pute┼úi urm─âri ┼čtirile Click! ┼či pe Google News!