Burleanu schimbă iar sistemul comopetiţional

Ultima actualizare:

    Liga 1 şi Liga 3 vor avea în curând mai puţin echipe pentru a se preveni abandonulFoto: Click!
Liga 1 şi Liga 3 vor avea în curând mai puţin echipe pentru a se preveni abandonulFoto: Click!

Răzvan Burleanu a fost reales preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal pentru încă patru cu susţinere majoră din partea fotbalului mic, iar acesta începe al doilea mandat cu propuneri despre reformarea lui.

Astfel, la doi ani după ce s-a renunţat la o ligă secundă cu două serii şi comprimarea masivă al celui de-al treilea eşalon, şeful FRF vrea să să restrângă şi mai mult aceste divizii pentru a evita retragerile de pe parcursul sezonului care lasă ligile incomplete. De asemenea, acesta intenţionează şi înăsprirea condiţiilor de licenţiere, asftel încât să mai facă fotbal profesionist doar cine îşi permite. „Liga a 2-a trebuie să fie cu 18 echipe, iar Liga a 3-a trebuie întărită. Trebuie să ne asigurăm că sunt cât mai puține echipe care se retrag din campionat. Vom implementa pentru prima dată în istoria fotbalului românesc criterii de participare, criterii financiare și de infrastructură. Obiectivul este să avem cât mai puține echipe care se retrag și ca toți jucătorii, antrenorii și personalul implicat să își primească banii”, a declarat Burleanu pentru FRF.ro.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image