FCSB, o singură victorie în șapte meciuri. A pierdut și cu nou-promovata Argeș

FCSB continuă seria rezultatelor curioase, campioana României uitând, practic, cum arată o victorie în campionatul intern. Cel mai recent, gruparea de lângă Capitală a cedat în fața lui FC Argeș, duminică, gruparea din urmă învingând, pe Arena Națională, cu 2-0. Astfel, după șapte etape disputate în Superliga României, FCSB are o singură partidă câștigată și deja patru înfrângeri. 

FCSB, încă un pas greșit în Superliga României (FOTO: Sportpictures)
FCSB, încă un pas greșit în Superliga României (FOTO: Sportpictures)

Chiar dacă echipa cipriotului Elias Charalambous (44 de ani) a avut mici „zvâcniri”, precum șutul italianului Juri Cisotti (32 de ani), din minutul 18, balonul fiind trimis, însă, pe lângă poartă, FCSB nu a avut nimic notabil, pe când piteștenii au dat lovitura, în minutul 72, când francezo-tunisianul Adel Bettaieb (28 de ani) a deschis scorul. Chiar dacă gazdele au fost aproape de egalare în minutul 80, prin francezo-senegalezul Mamadou Thiam (30 de ani), aflat la debut pentru FCSB, acest lucru nu s-a concretizat, iar Mihai Popescu (32 de ani) a consemnat un autogol, care a adus victoria cu 2-0 a argeșenilor.  

„Ca să câștigi trebuie «să ai sânge»”

„E clar, după seara asta! Ca să câștigi meciuri trebuie, în primul rând, «să ai sânge», să ai disciplină. Chiar dacă ai calitate, dacă nu te dedici 100% pe teren și nu ești disciplinat, n-ai de ce să te aștepți să câștigi. Pentru mine, e clar! Nu ne-am făcut apariția, pe parcursul întregului meci. Adversarii au avut mai mult spirit și nu mai am ce să zic... Imaginea meciului e foarte clară pentru mine. Am zis, de la începutul sezonului, nu e destul să arăți energie și atitudine într-un meci și, apoi, să n-o mai faci. Nu prea mai sunt multe de zis... Când nu dai totul, în fotbal și în viață, așa vei păți. E clar. Trebuie să vedem cum să ne îmbunătățim, ca să putem vorbi despre titlu. Nu sunt aici să vin cu scuze, nu ajută la nimic. N-am vorbit, deocamdată, cu jucătorii. Nu e niciun motiv să vorbesc și n-ar ajuta cu ceva s-o fac”, a spus tehnicianul grupării de lângă Capitală.
Astfel, FCSB se pierde în ultima parte a clasamentului intern, ocupând poziția a 12-a din cele 16 posibile, în vreme ce piteștenii, care abia se obișnuiesc cu aerul de Liga I, au 12 puncte și se află pe locul cinci, după patru dueluri câștigate și trei pierdute. 

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Campionatul Mondial 2026 jpg
UTA Arad FCSB (Sportpictures) jpg
Ungaria Romania, handbal feminin (Sportpictures) jpeg
Diego Maradona (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
Mircea Lucescu (Sportpictures) jpg
Marius Maldarasanu (Sportpictures) jpg
Minge fotbal (Getty Images) jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net