FCSB se prăbușește: campioana României a ratat calificarea și va evolua în play-out
FCSB s-a impus în deplasarea de la UTA Arad, duminică, scor 4-2, în etapa a XXIX-a din Superliga României, însă reușita a fost „umbrită” de ratarea calificării, gruparea de lângă Capitală urmând să joace în play-out. În plus, oaspeții l-au pierdut pe Darius Olaru (27 de ani), faultat dur al kenyanului Richard Odada (25 de ani), în minutul 54, moment în care arădenii au fost penalizați, rămânând în inferioritate numerică.

„Am făcut multe greșeli din moment ce am ajuns aici. Acum, ne rămâne doar să jucăm și să câștigăm în play-out pentru a ne bate pentru Conference League. Cred că echipa asta nu e făcută să stea în poziția asta, pentru că putem juca mult mai bine. Eu am zis mereu că sunt vinovat, iar jucătorii știu și ei că puteau să facă mai mult. Trebuie să ne facem autocritică și să vorbim despre noi. Problema nu este acum, ci a venit de dinainte, pentru că avem cinci-șase victorii în ultimele meciuri”, a declarat antrenorul lui FCSB, cipriotul Elias Charalambous (45 de ani).
FC Argeș i-a luat fața FCSB-ului și merge în play-off
La rândul său, unul dintre fotbaliștii de bază ai echipei, Florin Tănase (31 de ani), a consemnat că e o rușine pentru formația sa ratarea play-off-ului: „N-are cum să ne bucure această victorie. Campioana României să ajungă în play-out... E foarte ruşinos. Niciunul din clubul ăsta nu are scuze pentru acest an. Eu sper să fie o învăţătură de minte acest an şi să nu se mai repete, pentru că acest club n-are voie să aibă asemenea ruşini. Cu 49 de puncte să nu fii în play-off... S-a intrat şi cu 45! A fost şi un an atipic, dar aşa se întâmplă când, de la început, nu tratezi meciurile cum trebuie”.
Dat fiind că în meciul disputat în aceeași zi de Dinamo cu FC Argeș, pe Arena Națională, piteștenii s-au impus cu 1-0, aceștia au ajuns la 49 de puncte, cu trei mai multe decât FCSB și, chiar dacă cea din urmă ar fi reușit să o egaleze, etapa viitoare și ultima din sezonul regulat, dat fiind că argeșenii au învins FCSB în ambele manșe ale sezonului regulat, în caz de același număr de puncte ar avea oricum câștig de cauză. Astfel, Universitatea Craiova, Rapid, Dinamo, Universitatea Cluj, CFR Cluj și FC Argeș își vor măsura forțele în play-off-ul din Superliga României.
Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!


































