Finala Ligii Campionilor/ Robben, de la agonie la extaz

2013: Robben a marcat, în  minutul 89 al finalei cu  Dortmund, golul care a adus  trofeul pentru  a cincea  oară în vitrina lui Bayern  (FOTOGRAFII: REUTERS)
2013: Robben a marcat, în minutul 89 al finalei cu Dortmund, golul care a adus trofeul pentru a cincea oară în vitrina lui Bayern (FOTOGRAFII: REUTERS)

Anul trecut, tot în finala Ligii, Arjen Robben a ratat un penalty contra celor de la Chelsea, iar Bayern a pierdut trofeul. Lacrimile de atunci ale olandezului au reapărut sâmbătă seară la Londra, în ultimul act cu Borussia. De această dată, Robben a fost eroul pozitiv, cu un gol decisiv şi o altă pasă de gol.

La 29 de ani, Robben era considerat în lumea fotbalului ca o definiţie perfectă a eşecului. Pe plan internaţional, nu câştigase nimic, în ciuda faptului că disputase în ultimii ani nu mai puţin de trei mari finale.

În 2010, a pierdut la „pachet" atât Liga Campionilor (0-2 în finala cu Inter) cât şi Campionatul Mondial (0-1 în finala cu Spania). În 2012, starul lui Bayern a dat-o în bară şi mai tare.

În finala Ligii dintre Bayern şi Chelsea, disputată chiar la München, a ratat un penalty în prelungiri. Agonizant pentru nemţi, care au cedat trofeul. Cu o săptămână înainte, în finala Cupei Germaniei (2-5 cu Dortmund), Robben a făcut la fel. Aşadar, era lesne de înţeles de ce olandezul ajunsese să fie urât de fanii lui Bayern. Ei bine, revanşa lui Robben a venit la fix, când le ardea buza mai tare bavarezilor.

2012: Olandezul a ratat o lovitură de la 11 m în prelungirile finalei de anul trecut cu Chelsea, englezii câştigând apoi la loviturile de departajare

La a treia finală de Ligă cu Bayern în ultimii patru ani, Robben părea să-şi prelungească ghinionul. În prima repriză a meciului cu rivala din Dortmund, decarul lui Bayern a ratat exasperant.

Apoi, în partea secundă, a mai trecut o dată la câţiva centimetri de gol. Deşi pusese pasa decisivă la reuşita de 1-0 a lui Mandzukic, îi lipsea golul pentru a se elibera de complexe.

Blestemul s-a rupt în minutul 88, când l-a învins pe portarul Borussiei, aducând-o pe Bayern în fruntea Europei pentru a cincea oară în istorie.

Descătuşarea lui Robben a fost maximă, olandezul izbucnind în plâns chiar pe teren. „În sfârşit, mi s-a rupt eticheta de jucător care nu marchează în finale. Nu pot să-mi descriu emoţiile. E ceva fantastic!", a fost prima reacţie a eroului de la Londra.

În cele trei finale de Ligă disputate (2010, 2012 şi 2013), Robben a tras de 25 de ori la poartă. De 24 de ori în zadar. „Înainte de meci, mulţi mi-au spus că voi da golul decisiv. Uite că aşa a fost!", a mai spus Robben, ajuns la apogeul carierei sale.

Bastian Schweinsteiger şi-a sărutat partenera,Sarah Brandner

Delegaţia bavareză a dat startul la petreceri încă de la Londra. Sâmbătă noapte, jucătorii şi oficialii bavarezi s-au distrat copios în capitala Angliei, la show asistând nu mai puţin de 1.800 de oaspeţi.

Jucătorii şi antrenorii lui Bayern au dansat până dimineaţa

La 68 de ani, tehnicianul Jupp Heynckes a fost unul dintre protagonişti, afişând o energie debordantă. De asemenea, n-au lipsit soţiile şi iubitele jucătorilor de la Bayern. În prim-plan au fost mijlocaşul Bastian Schweinsteiger şi prietena sa, blonda Sarah Brandner, care s-au sărutat îndelung chiar sub ochii fotografilor.

Bayern se află la capătul unui an perfect, în care are şansa istorică de a realiza „tripla" Liga Campionilor - campionat - cupă. Primele două trofee sunt deja adjudecate, ceea ce lipseşte fiind doar Cupa Germaniei, competiţie în care Bayern va juca finala sâmbătă, 1 iunie, cu echipa românului Alexandru Maxim, VfB Stuttgart.