Florin Andone e asul de Cup─â la Brighton

Cotul în gură pe care Andone l-a aplicat unui adversar

Folosit mai puţin în Premier League, atacantul român a fost încă o dată decisiv pentru Brighton în competiţia KO a Angliei.

Brighton s-a calificat ├«n optimile de final─â ale Cupei Angliei ├«n special datorit─â inspira┼úiei lui Florin Andone. Ca ┼či ├«n turul precedent, cu Bournemouth, v├órful na┼úionalei Rom├óniei a dat un gol cu greutate ├«n disputa de miercuri cu West Bromwich Albion.

Andone n-a reu┼čit s─â-┼či c├ó┼čtige un loc de titular ├«n meciurile din campionat, el evolu├ónd p├ón─â acum ├«n 15 partide ale lui Brighton ├«n Premier League, dar numai ├«n patru dintre acestea a intrat pe teren din primul minut. Antrenorul Hughton i-a oferit ├«ns─â ├«ncredere ├«n cele trei meciuri pe care ÔÇ×pesc─âru┼čiiÔÇŁ le-au disputat ├«n Cupa Angliei, iar Andone a confirmat a┼čtept─ârile cu goluri pre┼úioase. Astfel, ├«n ianuarie, ├«n deplasarea dificil─â de la Bournemoth, rom├ónul a ├«nchist tabela la 3-1. A venit apoi ÔÇ×dublaÔÇŁ cu divizionara secund─â West Bromwich, decis─â abia la rejucare, conform regulamentului din Anglia. Mai exact, cele dou─â echipe au terminat la egalitate (0-0) meciul de la Brighton de la finalul lunii ianuarie, astfel c─â soarta calific─ârii s-a decis ├«n urma unui alt meci, de aceast─â dat─â la Birmingham. ├Än minutul 77, Florin Andone ┼či colegii s─âi s-au v─âzut condu┼či cu 1-0, moment ├«n care erau elimina┼úi. Salvarea alb-alba┼čtrilor a venit cinci minute mai t├órziu de la atacantul rom├ón, care a urm─ârit insistent o minge b├ólb├óit─â de ap─ârarea advers─â, reu┼čind s─â le fure mingea funda┼čilor ┼či s─â-l ├«nving─â pe portar cu un ┼čut cu piciorul st├óng. La 1-1 nu s-a folosit regula golurilor din deplasare, ci s-a mers ├«n prelungiri, acolo unde Brighton a mai dat dou─â lovituri prin Glenn Murray, atacantul de 35 de ani care ├«l ┼úine pe banc─â pe Andone ├«n Premier League. ├Än optimile Cupei Angliei, s├ómb─âta viitoare, Brighton are o ┼čans─â uria┼č─â de a face pasul spre sferturi, echipa lui Florin Andone urm├ónd s─â joace acas─â cu Derby County, o alt─â forma┼úie din e┼čalonul secund al fotbalului englez.

Singura pată neagră pe evoluţia de miercuri seară a lui Florin Andone a fost o lovitură cu cotul în figură aplicată unui adversar în timpul unui duel pentru minge. Contactul n-a fost văzut de arbitru, iar arbitrajul video (VAR) nu s-a folosit la acest meci, însă federaţia engleză s-ar putea sesiza. Astfel, dacă se va dovedi că Andone a lovit cu intenţie, atunci românul riscă o suspendare drastică, de cel puţin trei meciuri.

Florin Andone la Brighton

├Än campionat        ├Än Cupa Angliei

Meciuri (titular)    15 (4)                         3 (3)

Minute jucate         532                           293

Goluri                       2                              2

charlene printul albert2 jpg
alex velea ruby jpeg
FotoJet jpg
Catrinel Sandu
David Popovici la revenirea in tara dupa ce a devenit dublu campion mondial la inot la Budapesta (9) jpg