Iubita îl ţine în viaţă pe Muamba

Ultima actualizare:

    Muamba s-a prăbuşit pe gazon în meciul cu Tottenham - Bolton,  din Cupa Angliei. El a fost scos în  stare de inconştienţă de pe teren
Muamba s-a prăbuşit pe gazon în meciul cu Tottenham - Bolton, din Cupa Angliei. El a fost scos în stare de inconştienţă de pe teren

“Dumnezeu are grijă” este mesajul postat pe Twitter de partenera de viaţă a lui Fabrice Muamba, englezul care se zbate între viaţă şi moarte într-un spital din Londra.

Veştile bune cu privire la situaţia fotbalistului de 23 de ani afectat de un infarct chiar în timpul unui meci întârzie să apară. "E într-o stare stabilă, dar critică" spun doctorii, în timp ce apropiaţii lui Fabrice speră într-o minune divină.

"Rugaţi-vă pentru el. Acest lucru îl ajută, am simţit-o. Dumnezeu are grijă", a implorat pe Twitter logodnica jucătorului, Shauna (27 de ani), cea care doar în urmă cu o lună, de Ziua Îndrăgostiţilor, acceptase cererea în căsătorie a lui Muamba.

simeon stalpnicul png

"Unde există viaţă, există şi speranţă", a mai postat Shauna după o noapte albă, în care a stat nonstop de veghe alături de iubitul ei. Cei doi s-au cunoscut în 2006, într-o perioadă în care Fabrice evolua la Birmingham, iar în urmă cu trei ani Shauna a născut un băieţel, Joshua.

Mama jucătorului e devastată

Devastată de durere e şi mama congoleză a internaţionalului englez, Sandra, care a venit la spitalul din Londra însoţită de Jermaine Defoe, unul dintre prietenii din copilărie ai lui Fabrice. Culmea, atacantul lui Tottenham a fost martor la clipele dramatice petrecute sâmbătă pe stadionul "White Hart Lane".

Fotbalişti morţi de infarct pe teren

Michael Klein - Uerdingen (1993): fostul internaţional român a suferit un atac de cord la un antrenament al echipei sale de club

Cătălin Hîldan - Dinamo (2000): "Unicul Căpitan" al lui Dinamo a fost răpus de un infarct într-un meci amical jucat la Olteniţa.

Marc-Vivien Foe - Camerun (2003): a murit la spital după ce inima sa a cedat în timpul meciului Camerun - Columbia (1-0) din Cupa Confederaţiilor

Miklos Feher - Benfica (2004): jucătorul maghiar s-a prăbuşit pe teren din cauza unei cardiomiopatii hipertrofice, decedând la spital

 Antonio Puerta - FC Sevilla (2007): mijlocaşul lui FC Sevilla a suferit un atac de cord în timpul unui meci cu Getafe. A murit la spital după alte patru infarcturi în 5 minute



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
sabrina voinea cosr8 jpg
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
Gigi Becali e pe lista neagră a stiliștilor foto: Facebook
sorana cirstea bucurie jpg
PSG castigatoare Liga Campionilor jpg
Nadia Comaneci presedinte Nicusor Dan jpg
image
image