Liga Campionilor, sport sângeros

Ecuadorianul Valencia a jucat  aproape tot meciul  cu un ochi umflat (Fotografii: Reuters)
Ecuadorianul Valencia a jucat aproape tot meciul cu un ochi umflat (Fotografii: Reuters)

Miercuri seară s-au stabilit ultimele două echipe calificate în faza sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

La Manchester, „diavolii" de la United au răzbunat eşecul din tur cu Olympiacos (0-2), impunându-se cu 3-0. Pe lângă Van Persie, care a marcat toate cele trei goluri, s-a remarcat şi ecuadorianul Antonia Valencia. Lovit la ochiul stâng în startul partidei, acesta a continuat să joace în mod eroic în ciuda faptului că hematomul îi stânjenea vederea.

Deşi a avut toată faţa plină de sânge, slovacul Hubocan a continuat meciul până la final

De o soartă asemănătoare a avut parte şi fundaşul lui Zenit Sankt-Petersburg, Tomas Hubocan. Fotbalistul slovac s-a umplut de sânge în urma unui duel cu polonezul Lewandowski de la Borussia Dortmund, însă accidentarea nu l-a împiedicat să termine meciul în teren, cu un bandaj în jurul capului.

Spre deosebire de Valencia, Hubocan a fost eliminat din competiţie, în sferturi calificându-se Borussia. Nemţii au pierdut acasă cu 1-2, dar au beneficiat de victoria din Rusia (4-2).

Azi se stabilesc sferturile

Ca niciodată în istoria Ligii Campionilor, în sferturi nu s-a calificat nicio echipă-surpriză. Este vorba de cele trei forţe ale Spaniei (Barcelona, Real şi Atletico), granzii din Germania (Bayern şi Borussia), Chelsea şi Manchester United din Anglia plus miliardarii de la PSG. Tragerea la sorţi va avea lor azi (ora 13.00, Eurosport).