Piţurcă e "prizonier" la 48 de grade Celsius

Ultima actualizare:

    Piturcă n-a stat mult la arabi şi n-a făcut mari performanţe, dar saudiţii n-au fos fair-play cu el şi pentru asta s-a întors cu tolba plinăFoto Click!
Piturcă n-a stat mult la arabi şi n-a făcut mari performanţe, dar saudiţii n-au fos fair-play cu el şi pentru asta s-a întors cu tolba plinăFoto Click!

Victor Piţurcă trece prin momente complicate în Arabia Saudită, fiind împiedicat să revină în ţară până la soluţionarea diferendelor cu echipa din Jeddah. Fostul selecţioner al naţionalei României a ajuns “prizonierul” şeicilor din conducerea clubului Al-Ittihad.

Întregul scandal a pornit de la faptul că Piţi şi-a reziliat contractul cu formaţia saudită, dar şefii nu-l lasă încă să plece, încercând să obţină ceva despăgubiri financiare. Conform legislaţiei din Arabia Saudită, Piţurcă nu poate părăsi ţara din Orient până la soluţionarea cazului, iar motivul e simplu. Mai exact, în spaţiul arab, paşapoartele angajaţilor străini sunt reţinute de angajator încă din prima zi de muncă, scopul fiind evitarea diverselor “ţepe” de ordin economic. Pentru ca lucrurile să reintre cât mai repede în normal, tehnicianul de 60 de ani a solicitat inclusiv ajutorul Ambasadei României din Arabia Saudită. 

E greu de crezut însă că Piţurcă va putea să-şi recupereze actele şi să se întoarcă în România fără să se pună la masa negocierilor cu şeicii lui Al-Ittihad. În toată această perioadă, Piţi e nevoit să stea pe loc, într-un adevărat “cazan”, temperaturile de la Jeddah atingând chiar şi 48 de grade Celsius. „Deşi am fost informat de patru zile că nu mai sunt antrenorul echipei, clubul nu mi-a dat viza de ieşire. Sunt un prizonier aici“, a precizat românul într-o scrisoare deschisă, publicată în presa saudită.

Se poate isca un scandal diplomatic

Piţurcă, avocatul său şi reprezentanţii Al-Ittihad au fost audiaţi de poliţia locală, iar pe fir a intrat şi ambasadorul României la Riad, cel care, din cauza acestei situaţii, a trebuit să revină din concediu. „Dacă domnul Piţurcă nu va fi lăsat să părăsească Arabia Saudită în următoarele 24 de ore, Ministerul Afacerilor Externe din România va interveni, iar acest caz poate depăşi graniţele sportului“, e declaraţia atribuită ambasadorului de jurnaliştii saudiţi. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
Gigi Becali e pe lista neagră a stiliștilor foto: Facebook
sorana cirstea bucurie jpg
PSG castigatoare Liga Campionilor jpg
Nadia Comaneci presedinte Nicusor Dan jpg
GALA OFICIALA  NADIA COMANECI   50 ANI DE LA PRIMA NOTA DE 10 00  (29 05 2026) (1) jpg
image
image