Rusescu şi Papp şi-au rupt maxilarele

Rusescu a fost eroul  negativ al Stelei în înfrângerea  cu OţelulFOTOGRAFII: Mediafax
Rusescu a fost eroul negativ al Stelei în înfrângerea cu OţelulFOTOGRAFII: Mediafax

Băieţii lui Gâlcă au simţit duminică seara pe pielea lor ce înseamnă cu adevărat maxima că un ghinion nu vine niciodată singur. Cel mai surprinzător rezultat din campionat, 1-2 cu Oţelul, a fost completat de două pierderi importante.

Pe 26 octombrie 2014, Mureşan i-a rupt pometele lui Rusescu şi, de atunci, atacantul Stelei a fost nevoit să poarte o mască de protecţie a feţei. Împotriva Oţelului, acesta a renunţat la accesoriu, fapt aprobat şi de medici, dar n-a fost o mutare prea inspirată. În minutul 89 al partidei, Rusescu s-a lovit cap în cap cu gălăţeanul Miron, iar stelistul a simţit imediat dureri mari. A strâns însă din dinţi şi a rezistat pe teren până la finalul partidei, exact cât să mai rateze un penalty în prelungiri. După meci, Rusescu a fost supus unui examen RMN, iar verdictul medicilor a fost crunt: fractură de os zigomatic şi de maxilar. Ca şi când n-ar fi fost de ajuns, Papp are şi el o accidentare identică, culmea, după o ciocnire cu acelaşi killer, Miron. Fractura de maxilar a fundaşului e însă mai serioasă, Papp fiind transportat la spital chiar în timpul jocului. Ambii au fost supuşi ieri unor noi investigaţii şi s-a decis o perioadă de repaus de câteva săptămâni.